Ադրբեջանը թիրախավորել էր նաև Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքը. ԳՇ պետ
Ադրբեջանը թիրախավորել էր նաև Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքը, Հայաստանում  հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանը։
Նշենք, որ Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներն այժմ Ջերմուկում են` ծանոթանալու ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքներին:
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 13-ին՝ ժամը 00:05-ից սկսած, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները Գորիսի, Սոթքի և Ջերմուկի ուղղությամբ հրետանային միջոցներից, խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից սկսել են ինտենսիվ կրակ վարել հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Հակառակորդը կիրառել է նաև ԱԹՍ-ներ:
Ավելի ուշ Ադրբեջանը հրետանային միջոցներ է կիրառել նաև այլ ուղղություններով:
Հայկական կողմի զոհերի թիվը 135 է:
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը սեպտեմբերի 14-ին հայտնել էր, որ միջազգային հանրության ներգրավվածության շնորհիվ հաջողվել է ձեռք բերել հրադադարի պայմանավորվածություն։

Азербайджан подверг прицельному обстрелу также город Мартуни Гегаркуникской области – начальник ГШ ВС Армении
16/09/2022 15:06
ВС Азербайджана подвергли прицельному обстрелу также город Мартуни Гегаркуникской области, заявил сегодня начальник Генштаба ВС Армении Эдвард Асрян в ходе встречи с руководителями с представителями аккредитованного в Армении дипломатического корпуса.
Напомним, 13 сентября в 00:05 подразделения ВС Азербайджана начали интенсивный обстрел армянских позиций в направлении Гориса, Сотка и Джермука из артиллерии, минометов и БПЛА.
Позже Азербайджан применил артиллерийские средства также на других направлениях.
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян накануне сообщил, что благодаря вовлеченности международного сообщества удалось достичь договоренности о прекращении огня.