ՄԻԵԴ-ը գերիների մասով հարցում է արել Ադրբեջանին և վերջնաժամկետ սահմանել
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը գերիների տեսանյութերի մասով հարցում է արել Ադրբեջանին՝ սեպտեմբերի 13-ի դրությամբ նույնականացված 1 գերու եւ տեսանյութերում երեւացող մնացած չնույնականացված գերիների մասով ժամկետ տալով մինչեւ սեպտեմբերի 22-ը, այս մասին տեղեկացրել է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը:
ՄԻԵԴ 39-րդ կանոնի մասով Դատարանը սեպտեմբերի 16-ին որոշում է կայացրել
1. Խաղաղ բնակավայրերի թիրախավորման արգելքի պահանջի մասով ՄԻԵԴ-ը նշել է, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ի որոշումը ուժի մեջ է եւ տարածվում է այս դեպքերի վրա (2020 թվականի որոշմամբ կողմերին կոչ էր արել պահպանել Կոնվենցիայի պահանջները, նաեւ գերիների մասով)։ Որոշմամբ ՄԻԵԴ-ը նշել է, որ ցանկացած շեղում կարող է հանգեցնել այս մոտեցման փոփոխության։
2. Գերիների տեսանյութերի մասով ՄԻԵԴ-ը հարցում է արել Ադրբեջանին, արդեն սեպտեմբերի 13-ի դրությամբ նույնականացված 1 գերու եւ տեսանյութերում երեւացող մնացած չնույնականացված գերիների մասով (գտնվելու վայրի, պահման պայմանների, առողջական վիճակի մասին)՝ ժամկետ տալով մինչեւ սեպտեմբերի 22-ը։
«Հայ ռազմագերիների նույնականացման աշխատանքները շարունակում ենք գործընկեր կառույցների հետ, որոնց արդյունքները պարբերաբար լրացնում ենք Եվրոպական դատարան ուղարկված մեր դիմումներով», - ասված է հայտարարությունում:

ЕСПЧ направил запрос в Азербайджан по вопросу армянских пленных и установил окончательный срок
В связи с обращением армянской стороны по вопросу защиты прав военнопленных Европейский суд по правам человека направил запрос в Азербайджан по 1 военнопленному, идентифицированному еще 13 сентября, а также по другим лицам, которые видны на видеозаписи, но пока не идентифицированы, сообщил представитель Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосян.
Суд 16 сентября принял решение по правилу 39 Регламента ЕСПЧ:
1.  Касательно запрета на обстрел мирных населенных пунктов ЕСПЧ отметил, что решение от 29 сентября 2020 года остается в силе и распространяется на эти случаи (в решении 2020 года Суд призвал стороны соблюдать требования Конвенции, также по части пленных). В решении отмечается, что любое отклонение может привести к изменению этого подхода.
2.  Касательно видеоматериала о пленных ЕСПЧ направил запрос Азербайджану по 1 пленному, идентифицированному еще 13 сентября, а также по части других видных на записи, но пока не идентифицированных лиц (для предоставления сведений об их местонахождении, условиях содержания, состоянии здоровья, дав срок до 22 сентября).
«Мы продолжаем работу по идентификации армянских военнопленных с организациями-партнерами, результаты которых периодически включаем в отправляемые в Европейский суд заявления», - говорится в сообщении.