Թշնամին պատանդ էր վերցրել 4 հայի, ապա փոխանակում կատարել․ ի՞նչ է տեղի ունեցել Ներքին Հանդում. «Հետք»
16/09/2022 15:41
Նախօրեին թշնամին Ներքին Հանդում պատանդ է վերցրել 4 հայի, ապա փոխանակում կատարել, գրում է «Հետքը»:
Կայքը նշում է. «Երեկ հայտնի դարձավ, որ Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդի հատվածում կորել էր կապը ԱԻՆ-ի աշխատակցի հետ, որը հետո վերադարձել է հայկական կողմ։ Սա պաշտոնական տեղեկատվություն է, որտեղ բացարձակ չի նշվել, որ ԱԻՆ-ի աշխատակիցը պատանդ էր վերցվել թշնամու կողմից, ավելին՝ նա մենակ չի եղել։
Երեկ փորձեցինք կապ հաստատել ԱԻՆ-ի մամուլի խոսնակ Հայկ Կոստանյանի հետ, որը, սակայն, հեռախոսազանգերին չպատասխանեց։
«Հետքին», սակայն, հաջողվել է իրազեկ աղբյուրից պարզել դեպքի մանրամասները, որոնք ներկայացնում ենք ստորեւ։
Մեր աղբյուրի փոխանցմամբ, որը ցանկացավ գաղտնի մնալ, Կապանի շտապօգնության ծառայության «ՈւԱԶ» մեքենան երեկ գնացել էր Ներքին Հանդի վերեւում գտնվող դիրքերից դիեր հանելու։ Աղբյուրը պատմում է, որ մեքենայում Կարմիր խաչի ներկայացուցիչներ չեն եղել։ Եղել է շտապօգնության աշխատակից վարորդը, 2 զինվորական եւ ԱԻՆ-ի 1 աշխատակից։ Նրանք զինված չեն եղել։ «Հետքի» աղբյուրի փոխանցմամբ՝ տարհանում իրականացնողներին զենք չի տրվում։ Առաջնագծում թշնամու զինվորականները 4 հոգուն էլ պատանդ են վերցրել։
Շտապօգնության վարորդին շուրջ 4 ժամ ձեռքերը կապած պահել են, գետնին պառկեցրած վիճակում, հետո մոտեցել է բարձրաստիճան ադրբեջանցի զինվորականն ու հարցրել, թե արդյոք ռուսերեն գիտի։ Դրանից հետո ադրբեջանցիները պայման են դրել, որ եթե հայկական կողմը վերադարձնի ադրբեջանցի մեկ վիրավորի եւ մեկ դիակ, իրենք 4 հային ազատ կարձակեն, իսկ հայկական կողմի դիերը կվերադարձնեն։
«Հետքի» աղբյուրը պատմում է, որ վարորդը թշնամու ներկայացուցիչներին խնդրել է իր հետ բաց թողնել նաեւ պատանդառված հայ զինվորականներից մեկին, որպեսզի ադրբեջանցիների գերեվարված վիրավորին ու դին վերադարձնելիս օգնի իրեն։ Ադրբեջանցիները համաձայնել են։ Մեր աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ հայկական կողմը վիրավոր ադրբեջանցուն հանձնել է յուրայիններին, մինչեւ հայ վարորդն ու զինվորականը կվերադառնային մերոնց մոտ։ Ավելի ուշ նրանք երկուսով թշնամուն են հանձնել նրանց զինվորականի դիակը։ Սրանից հետո ադրբեջանցիները բաց են թողել ԱԻՆ-ի աշխատակցին ու մյուս զինվորականին։

Враг взял в заложники четырех армян, которых потом обменял на своих: что произошло вчера в селе Неркин Ханд - Hetq.am
16/09/2022 17:10
Враг взял в заложники четырех армян, которых потом обменял на своих, пишет Hetq.am.
Издание отмечает, что вчера стало известно, что на участке села Неркин Анд Сюникской области пропала связь с сотрудником министерства чрезвычайных ситуаций, который через некоторое время вернулся к армянской стороне. Такова была официальная информация. При этом ничего не было сказано о том, сотрудник был взят в заложники врагом, более того, он был не один.
«Вчера мы попытались связаться с пресс-секретарем МЧС Айком Костаняном, который, однако, не ответил на наши телефонные звонки.
Несмотря на это, от хорошо осведомленного источника Hetq.am стали известны подробности произошедшего, которые представляем ниже.
По сообщению нашего источника, пожелавшего остаться неназванным, вчера автомобиль "УАЗ" службы "Скорой помощи" Капана направился за телами погибших на одну из позиций, расположенных выше села Верин Анд. В машине находились водитель, двое военнослужащих и один сотрудник МЧС. Никто из них не был вооружен. Как отметил источник, при проведении эвакуации оружие не выдается.
На передовой азербайджанцы взяли всех четверых в заложники.
Водитель машины скорой помощи почти четыре часа пролежал на земле со связанными руками. Потом к нему подошел высокопоставленный азербайджанский военный, который спросил, знает ли он русский. После этого азербайджанцы поставили условие: если армянская сторона вернет одного раненого азербайджанца и тело одного погибшего, они освободят четырех армян и вернут армянской стороне тела их погибших», - пишет издание.
По словам источника Hetq.am, водитель попросил представителей вражеской стороны отпустить с ним одного из взятых в заложники армян, чтобы тот помог доставить пленного раненого и тело их погибшего соотечественника. Азербайджанцы согласились.
В результате армянская сторона передала раненого азербайджанца своим, а наш водитель и военный вернулись к нашим. Позже они передали врагу и тело их военнослужащего.