«Տեղյակ չենք, թե որքան ժամանակում կվերականգնեն»․ Թշնամին արկակոծել է Կեչուտի գերեզմանոցը, ջրամբարը, բնակելի տները, հասցրել այլ վնասներ
20/09/2022 17:38
Սեպտեմբերի 13-ին կրակոցներից ժողովուրդն արթնացել է, էվակուացրել ենք նկուղները, ինչպես հայտնում է News.am-ը, Ջերմուկում լրագրողների հետ զրույցում ասել է  Ջերմուկ համայնքի Կեչուտ բնակվայրի վարչական ղեկավար Արտակ Բագրատյանը:
«Ադրբեջանի հարձակման հետեւանքով խաղաղ բնակչության շրջանում տուժածներ չկան, վնասվել է 7 բնակելի տուն, այրվել են 100 հա դաշտեր: Ջրագիծն է վնասվել, որը հիմա հակառակորդը գրավել է, եւ կարտոֆիլի հողատարածքներ ունենք, որոնք մնացել են առանց ոռոգման ջրի: Եթե ոռոգման ջուրը չլինի, 10 հա կարտոֆիլի ցանքսեր չեն լինի: Վնասվել է նաեւ գազատարը: Այսօր նոր գազամատակարարումն ու էլեկտրականությունը վերականգնվել է: Տեղյակ չենք, թե որքան ժամանակում կվերականգնեն վնասները: Խմելու ջուր գյուղն ունի, ոռոգման ջրի ջրագիծն է վնասված:
Բացի այդ, պայթյուններից գյուղի վերեւի հատվածում ահագին անասուններ են սատկել: Խոտը մնացել է սարում, մարդիկ չեն կարողանում բերել: Գոմեր են ահագին վնասվել»,-ասել է Արտակ Բագրատյանը։
Նա հայտնել է նաև, որ  գյուղի բնակչության մոտ 30 տոկոսը վերադարձել է, այդ թվում՝ կանայք, երեխաներ, սակայն դպրոցն ու մանկապարտեզը դեռ չեն գործում:

Азербайджан подверг артиллерийскому обстрелу кладбище, водохранилище, жилые дома, сгорели поля площадью в 100 га – руководитель села Кечут
20/09/2022 18:54
Ночью 13 сентября люди были разбужены артиллерийской стрельбой, мы помогли им спуститься в подвалы. Об этом, как передает News.am, заявил сегодня в беседе с журналистами в Джермуке административный руководитель населенного пункта Кечут Джермука Артак Багратян.
По его словам, после войны 2020 года люди были осведомлены о том, где находятся убежища. «В нашем селе пострадавших из-за агрессии азербайджанцев нет. Повреждены 7 жилых домов, сгорели поля площадью в 100 га. Повреждена линия воды, которую сейчас противник захватил. В итоге, земельные участки с картофелем нечем поливать. Поврежден и газопровод. Только сегодня возобновлены электро- и газоснабжение.
Кроме того, погибло большое количество скотины. Трава осталась в горах, люди не могут принести. Повреждено немало и загонов для скотины», - заявил Багратян.
По его словам, около 30% населения деревни уже вернулось, включая женщин и детей, но школа и детский сад пока не функционируют.
Отметим, что в Кечуте один снаряд упал на территорию кладбища, а еще три – в  Кечутское водохранилище.