ՄԻՊ-ը Հայաստանի վրա ադրբեջանական հարձակման հետևանքով հասցված վնասների, արգելված այլ արարքների վերաբերյալ մանրամասներ է ներկայացրել ԱՄՆ դեսպանին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպան Լին Մ. Թրեյսիին ու դեսպանատան ներկայացուցիչներին:
Դեսպան Թրեյսին հատուկ շնորհակալություն է հայտնել Պաշտպան Գրիգորյանին ու Պաշտպանի աշխատակազմին այս օրերի ընթացքում կատարած մեծածավալ ու օգտակար աշխատանքի համար։
Քրիստիննե Գրիգորյանը դեսպանին թարմ տեղեկություններ է հայտնել Հայաստանի վրա ադրբեջանական հարձակման հետևանքով քաղաքացիական բնակչությանն ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին հասցված վնասների, միջազգային հումանիտար իրավունքով արգելված այլ արարքների վերաբերյալ։
Պաշտպանը նաև անդրադարձել է ադրբեջանական զինծառայողների կողմից հայ ռազմագերիների ու զոհված զինծառայողների նկատմամբ իրականացված հանցագործություններին ու դրանք ծնող պատճառներին՝ ադրբեջանական պետության կողմից վարվող հայատյացության համակարգային քաղաքականությանը։ Գրիգորյանը նաև դեսպանին է փոխանցել սեպտեմբերի 16-ի ՄԻՊ արտահերթ զեկույցի տպագրված տարբերակը, որում վերլուծված են ադրբեջանական հարձակման ընթացքում և դրա արդյունքում արձանագրված մարդու իրավունքների կոպիտ խախտման փաստերը։
ԱՄՆ դեսպանը հատկապես կարևորել է, որ հարձակման առաջին իսկ օրերին Պաշտպանի հաստատությունը տեղեկություններ է տրամադրել գործընկերներին և պատշաճ ջանք է ներդրել հավաքագրված տվյալների ստուգման ուղղությամբ։
Քրիստիննե Գրիգորյանը նաև ներկայացրել է սեպտեմբերի 17-ին ՄԻՊ փաստահավաք թիմերի կողմից Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերի՝ հարձակումից տուժած համայնքներ կատարած այցերի հետևությունները։
Բացի այդ, Պաշտպանը նշել է, որ չափազանց կարևոր է, որ մեր միջազգային գործընկերները տեղում ծանոթանան իրավիճակին, զրուցեն մարդկանց հետ ու պատկերացում կազմեն ադրբեջանական զինված հարձակման՝ մարդկային ու հոգեբանական հետևանքների մասին։
Հանդիպման ավարտին Պաշտպանն իր շնորհակալությունն է հայտնել դեսպանին մշտական արդյունավետ կապի ու համագործակցության բարձր մակարդակի համար:

Омбудсмен Армении представила послу США последствия военного нападения Азербайджана и совершенные азербайджанскими военными преступления
Защитник прав человека Кристине Григорян приняла сегодня Чрезвычайного и Полномочного посла Соединенных Штатов Америки в Армении Линн Трейси и представителей посольства.
Посол Трйси поблагодарила омбудсмена Григорян и офис Защитника прав человека за проведенную в эти дни огромную и полезную работу.
Кристине Григорян сообщила послу новые данные об ущербе, причиненном гражданскому населению и гражданской инфраструктуре в результате военного нападения Азербайджана на Армению, а также запрещенных международным гуманитарным правом других действиях.
Омбудсмен обратилась также к совершенным азербайджанскими военнослужащими преступлениям в отношении армянских военнопленных и тел убитых армянских военнослужащих и породившим их причинам, отметив, что это – проводимая азербайджанским государством системная политика арменофобии. Григорян также передала послу опубликованный 16 сентября внеочередной доклад Защитника прав человека, в котором анализируются факты грубых нарушений прав человека во время и в результате азербайджанского военного нападения.
Посол США особо подчеркнула тот факт, что офис Защитника прав человека в первые же дни азербайджанской агрессии предоставлял информацию своим партнерам и приложил все усилия для проверки собранных данных.
Кристине Григорян также представила итоги визитов групп офиса омбудсмена по сбору фактов в Гегаркуникскую, Вайоцдзорскую и Сюникскую области.
Кроме того, Защитник прав человека отметила, что очень важно, чтобы наши международные партнеры ознакомились с ситуацией на месте, провели беседы с жителями, чтобы составить представление о гуманитарных и психологических последствиях азербайджанского военного нападения.
В завершение встречи омбудсмен поблагодарила посла за постоянную эффективную связь и высокий уровень сотрудничества.