Պուտինը Երևանին և Բաքվին կոչ է անում զսպվածություն ցուցաբերել
Ռուսաստանը Բաքվին և Երևանին կոչ է անում պահպանել հրադադարը և հետևել Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարություններին, ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Մեզ մոտ գտնվող պետությունների միջև ցանկացած կոնֆլիկտային իրավիճակ լուրջ մտահոգություն է առաջացնում։ Կոչ ենք անում բոլորին զսպվածություն դրսևորել, խստորեն պահպանել հրադադարը և վճռականորեն հետևել Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարություններին», - ասել է Պուտինը օտարերկրյա դեսպանների հավատարմագրերի հանձնման արարողության ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ «վիճելի տարածքային հարցերի լուծման բանալին հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողովի շրջանակներում Ռուսաստանի կողմից խորհրդատվական աջակցությամբ մասնագիտական համատեղ աշխատանքն է»։

Путин призывает Ереван и Баку к сдержанности
Россия призывает Баку и Ереван соблюдать режим прекращения огня и следовать трехсторонним заявлениям лидеров РФ, Азербайджана и Армении, заявил российский президент Владимир Путин.
«Любые конфликтные ситуации между близкими для нас государствами вызывают у нас серьезную озабоченность. Мы призываем всех проявлять сдержанность, неукоснительно соблюдать режим прекращения огня и твердо следовать трехсторонним заявлениям лидеров России, Азербайджана и Армении», - сказал Путин на церемонии вручения верительных грамот иностранными послами.
По его словам, «ключ к решению спорных территориальных вопросов - в профессиональной совместной работе в рамках двусторонней комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы при консультативном содействии со стороны России».