Հավատարիմ ենք մնում Ձեր և այլ կողմերի հետ աշխատելու՝ աջակցելու հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար. Բայդենը՝ Փաշինյանին
22/09/2022 15:45
Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնի առթիվ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջոզեֆ Բայդենը շնորհավորական ուղերձ է հղել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անունից իմ ջերմ շնորհավորանքներն եմ հղում հայ ժողովրդին Անկախության օրվա կապակցությամբ։ Մենք կշարունակենք աջակցել հայ ժողովրդի ժողովրդավարական ձգտումներին, ինքնիշխանությանը և անվտանգությանը։
Սեպտեմբերի 21-ին մենք միանում ենք հայ ժողովրդին՝ նշելու ձեր նվիրումը ժողովրդավարությանը և մեր երկրների ու ժողովուրդների միջև ամուր բարեկամական կապերը։ Վերջին ռազմական գործողություններն ընդգծում են մեր դիվանագիտությունը կրկնապատկելու անհրաժեշտությունը, որպեսզի Հայաստանը կարողանա նայել դեպի բարգավաճ և խաղաղ ապագա, ինչը ներառում է հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորում։ Հայտնում ենք մեր ցավակցությունը վերջին հարձակումների ժամանակ զոհերի կապակցությամբ։ Մենք բարձր ենք գնահատում Ձեր աջակցությունը տարածաշրջանում առավել կայունություն հաստատելու ջանքերին։ Մենք հավատարիմ ենք մնում Ձեր և այլ կողմերի հետ աշխատելու՝ աջակցելու հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար:
Այս տարի ԱՄՆ-Հայաստան մեր նորացված ռազմավարական երկխոսությունը վերահաստատեց մեր համատեղ հանձնառությունը երկկողմ հարաբերություններում կապերի ամրապնդմանը և ընդգծեց Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական հետագծին: Միացյալ Նահանգները կանգնած է Հայաստանի կողքին, մինչ դուք շարունակում եք աշխատել կոռուպցիայի դեմ պայքարի, հաշվետու ինստիտուտների զարգացման, օրենքի գերակայության ամրապնդման և մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի ուժեղացման ուղղությամբ:
Մեր համատեղ աշխատանքն անցած տարվա ընթացքում շարունակել է ամրապնդել և խորացնել մեր ժողովուրդների միջև կապերը: Ամբողջ հայ ժողովրդին մաղթում եմ անվտանգ և խաղաղ Անկախության տոն»։

Мы и впредь будем поддерживать демократические устремления, суверенитет и безопасность армянского народа – послание Джо Байдена
22/09/2022 17:18
По случаю Дня независимости Республики Армения премьер-министру Николу Пашиняну поздравительное послание направил президент Соединенных Штатов Америки Джозеф Байден, сообщает пресс-служба правительства Армении.
«От имени Соединенных Штатов Америки направляю армянскому народу искренние поздравления по случаю Дня независимости. Мы будем и впредь поддерживать демократические устремления, суверенитет и безопасность армянского народа.
21 сентября мы присоединяемся к народу Армении в праздновании вашей приверженности демократии и крепких уз дружбы между нашими странами и нашими народами. Недавние боевые действия подчеркивают необходимость удвоить нашу дипломатию, чтобы Армения могла рассчитывать на процветающее и мирное будущее, которое включает нормализацию отношений с соседями. Выражаем наши соболезнования в связи с погибшими в результате недавних нападений. Мы ценим Вашу поддержку усилиям по обеспечению большей стабильности в регионе. Мы по-прежнему привержены работе с Вами и другими сторонами для содействия мирному урегулированию конфликта, в том числе для народа Нагорного Карабаха.
Возобновленный в этом году стратегический диалог между США и Арменией подтвердил нашу общую приверженность укреплению связей в рамках двусторонних отношений и подчеркнул поддержку США демократического пути Армении. Соединенные Штаты поддерживают Армению, поскольку Вы продолжаете работать над борьбой с коррупцией, развитием подотчетных институтов, укреплением верховенства закона и продвижением уважения к правам человека.
Наша совместная работа за последний год продолжала укреплять и углублять связи между нашими народами. Желаю всему армянскому народу безопасного и мирного Дня независимости», - говорится в послании.