«Խոսրովի անտառում» բռնկված հրդեհը մարվել է
Սեպտեմբերի 21-ին, ժամը 19:20-ին Արարատի մարզային ճգնաժամային կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ հրդեհ է բռնկվել Գառնի գյուղից Խոսրովի արգելոց տանող ճանապարհին։
Դեպքի վայր են մեկնել ԱԻՆ ՓԾ մարզային փրկարարական վարչությունների հինգ օպերատիվ խումբ, հրշեջ-փրկարարական ջոկատներից չորս մարտական հաշվարկ և Փրկարարական ուժերի վարչության հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնի փրկարարական ջոկատներից վեց խումբ։
Հրդեհը մեկուսացվել է սեպտեմբերի 22-ին, ժամը 07։31-ին։
Սեպտեմբերի 22-ին, ժամը 20։08-ին փրկարարների և անտառտնտեսության 5 աշխատակցի կողմից սահմանվել է հերթապահություն։
Հրդեհը մարվել է սեպտեմբերի 23-ին, ժամը 07։05-ին։ Համայնքային տարածքում այրվել են մոտ 40 հա խոտածածկույթ և թփեր, իսկ «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի «Եղնիկի դուրան» կոչվող հատվածում՝ մոտ 1․5 հա խոտածածկույթ և 25 ծառ։

Пожар на территории государственного заповедника «Хосровский лес» потушен – МЧС Армении
Вспыхнувший на территории государственного заповедника «Хосровский лес» пожар потушен, сообщает МЧС Армении.
«Пожар был потушен 23-го сентября в 07:05. На территории общины сгорели около 40 га травяного покрова и кусты, а на участке под названием «Егники Дуран» государственного заповедника «Хосровский лес» сгорели около 1,5 га травяного покрова и 25 деревьев», - отмечается в сообщении.
Напомним, 21 сентября в 19:20 в Араратский региональный центр управления в кризисных ситуациях был получен звонок о том, что вспыхнул пожар на дороге, ведущей от села Гарни к Хосровскому заповеднику.
На место происшествия выехали четыре боевых расчета из пожарно-спасательных отрядов, пять оперативных групп Региональных спасательных управлений, шесть групп из спасательных отрядов Центра по проведению спасательных операций особого назначения Управления спасательных сил СС МЧС Армении.