ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն Ադրբեջանում այցելել են սեպտեմբերի ռազմական գործողությունների հետևանքով պահվող հայ քաղաքացիներին
27/09/2022 13:23
ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչներն Ադրբեջանում այցելել են սեպտեմբերի ռազմական գործողությունների հետևանքով պահվող հայ քաղաքացիներին, որոնց գերեվարումը ԿԽՄԿ-ին հաստատել են ադրբեջանական իշխանությունները:
Տեսակցությունն իրականացվել է առանձնազրույցների ձևաչափով, կապ է հաստատվել ընտանիքների հետ։
Իր հանձնագրի համաձայն՝ նման տեսակցությունների ընթացքում ԿԽՄԿ-ն գնահատում է ազատազրկված անձանց հանդեպ վերաբերմունքը և պահման պայմանները, ինչպես նաև օգնում վերականգնել և պահպանել կապը ընտանիքի հետ։
Ելնելով ԿԽՄԿ ընթացակարգերից՝ այցելությունների հետ կապված դիտարկումներն ու առաջարկությունները փոխանցվում են միայն պատկան մարմիններին:

Представители МККК посетили удерживаемых в Азербайджане армянских граждан в результате сентябрьских военных действий
27/09/2022 16:57
Представители Международного комитета Красного Креста (МККК) посетили удерживаемых в Азербайджане армянских граждан в результате военных действий в сентябре, пленение которых подтвердили МККК азербайджанские власти.
Свидание было проведено в формате бесед, была установлена связь с семьями плененных граждан.
Согласно своему мандату, в ходе таких посещений МККК оценивает отношение к лишенным свободы лицам и условия их содержания, а также помогает восстановить и сохранить связь с семьями.
Исходя из задач и принципов МККК, замечания и предложения в связи с посещениями передаются только надлежащим органам.