ԱՄՆ Կոնգրեսում ներկայացված բանաձևով պահանջվում է ադրբեջանական պատերազմական հանցագործությունների միջազգային հետաքննություն և ամերիկյան պատժամիջոցներ
27/09/2022 12:13
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի գլխավորած կոնգրեսական պատվիրակության Հայաստան կատարած այցից մեկ շաբաթ անց, պատվիրակության մաս կազմող, Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբի համանախագահ Ջեքի Սփիերը հանդես է եկել ադրբեջանական պատերազմական հանցագործությունները ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախում դատապարտող օրենսդրական նախաձեռնությամբ՝ կոչ անելով կիրառել պատժամիջոցներ և դիմել միջազգային տրիբունալներին՝ համապատասխան հետաքննություններ անցկացնելու համար, հայտնում են ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակից։
«Իր այս մտադրության մասին Սփիերն առաջին անգամ հրապարակայնորեն հայտարարել է նախորդ շաբաթ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի դաշնային սեմինարի աշխատանքների շրջանակում՝ Արցախի Հանրապետության արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանի և Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության, սպորտի և մշակույթի փոխնախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանի հետ հանդիպման ընթացքում։ Պատերազմական հանցագործությունների համար պատժամիջոցներ կիրառելուց բացի, բանաձևը կոչ է անում հետաքննել Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների անօրինական բանտարկության փաստը, դատապարտում է հայկական եկեղեցիների և պատմական հուշարձանների ոչնչացումը և համերաշխություն հայտնում Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների տարածքային ամբողջականությանը։ Կոնգրեսական Սփիերին միացել են Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնը, փոխնախագահ Ադամ Շիֆը և կոնգրեսական Աննա Էշուն:
Մեկնաբանելով Սփիերի նախաձեռնությունը՝ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի նախագահ Արամ Համբարյանը նկատել է․ «Մենք ողջունում ենք կոնգրեսական Սփիրի պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ բանաձևի ներկայացումը, որը զուգընթաց է Ադրբեջանի հարձակումները դատապարտող կոնգրեսական Շիֆի ներկայացրած բանաձևին։ Դրանք երկուսն էլ Կոնգրեսի երկկուսակցական հզոր աջակցության արտահայտություններ են «907-րդ բանաձևի» կիրարկմանը և Ադրբեջանին ամերիկյան ռազմական օժանդակության դադարեցմանը»։
Ինչպես վերը նշվեց, Սփիերի նախաձեռնությունը հաջորդում է Ադամ Շիֆի և Կոնգրեսի հայկական խմբի ղեկավարների կողմից շրջանառության մեջ դրված մեկ այլ՝ 1351 բանաձևի նախագծին։ Այն կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել ԱՄՆ-ի օգնությունը Ադրբեջանին և դատապարտել ադրբեջանական հարձակումը Հայաստանի և Արցախի դեմ։ Բանաձևի նախագիծը ներկայումս ունի 44 կոնգրեսականի ստորագրություն:
Այս ողջ ընթացքում Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը իրականացնում է ամերիկահայ համայնքի մոբիլիզացիա և նաև հանձնախմբի ինտերնետյին կայքի հնարավորություններով (www.anca.org/907) իրականացնում անհրաժեշտ լոբբիստական գործողություններ»,-նշվում է հաղորդագրությունում։

В Конгресс США представлена резолюция с требованием расследовать военные преступления Азербайджана и применить санкций
27/09/2022 13:41
Спустя неделю после визита в Армению делегации Конгресса во главе со спикером Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси, член делегации и сопредседатель группы Конгресса по армянским вопросам Джеки Спир представила законодательную инициативу, осуждающую военные преступления Азербайджана как в Армении, так и в Арцахе, призывав применить санкции и обратиться в международные трибуналы для проведения соответствующих расследований, сообщает Центральный офис Ай Дата АРФД.
«Джеки Спир впервые публично заявила о своем намерении на прошлой неделе во время встречи с министром иностранных дел Республики Арцах Давидом Бабаяном и  министром образования, науки, спорта и культуры Арцха Лерником Ованнисяном в рамках работ федерального семинара Американского комитета Ай Дата. Кроме требования ввести санкции за военные преступления, резолюция призывает к расследованию незаконного заключения под стражу Азербайджаном армянских военнопленных, осуждает уничтожение армянских церквей и исторических памятников, выражает солидарность в вопросе территориальной целостности Республик Армения и Арцах. К конгрессмену Джеки Спир присоединились сопредседатель группы Конгресса по армянским вопросам Фрэнк Паллоне, вице-председатель Адам Шифф и конгрессмен Анна Эшу.
Комментируя инициативу Джеки Спир, председатель Комитета Ай Дата Америки Арам Амбарян отметил:
«Мы приветствуем представленную конгрессменом Спир резолюцию о военных преступлениях, которая соответствует резолюции конгрессмена Шиффа, осуждающей нападения Азербайджана. Обе они являются выражением мощной двухпартийной поддержки Конгресса применению "907 поправки" и прекращению военной помощи США Азербайджану».
Как было отмечено, инициатива Джеки Спир последовала за другим проектом резолюции 1351, введенным в обращение Адамом Шиффом и руководителями армянской группы Конгресса. Резолюция призывает к немедленному прекращению помощи США Азербайджану и осуждению азербайджанского нападения против Армении и Арцаха. На данный момент проект резолюции подписали 44 конгрессмена.
В течение всего этого времени Американский комитет Ай дата осуществляет мобилизацию армянской общины США а также лоббистскую деятельность, используя возможности сайта комитета (www.anca.org/907)», - отмечается в сообщении.