Արդարների հիշատակը թող օրհնությամբ լինի․ Խաչերթ՝ Ստեփանակերտում
Այսօր լրանում է արցախյան 44-օրյա պատերազմի երկրորդ տարելիցը։ Պատերազմի օրերին հերոսաբար կռված և նահատակված հերոսների հոգիների խաղաղության համար կատարվել է հոգեհանգստյան կարգ։
Հիշատակի և ոգեկոչման օրը Արցախում սկսվել է մեկ րոպե լռությամբ։ Ստեփանակերտի Ս. Հակոբ եկեղեցում համախմբված ժողովուրդը, Հոգեշնորհ Տեր Սահակ վարդապետ Շաքարյանի առաջնորդությամբ, Արցախի թեմի հոգևոր դասի հետ մեկտեղ, միասնական աղոթքով է սկսել Խաչերթը դեպի Հուշահամալիր, որտեղ տեղի է ունեցել 44-օրյա պատերազմին նվիրված «Լուսո խորան»հուշակոթողի օրհնության կարգ և պատերազմում նահատակված հերոսների հոգեհանգստյան կարգ։
Արարողությանը ներկա էին Արցախի Հանրապետյան նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը, այլ պետական այրեր, հասարակական և քաղաքական գործիչներ, զինծառայողներ և բազում հավատացյալներ:

В Степанакерте прошел Крестный ход в память о жертвах третьей Арцахской войны
Сегодня, 27 сентября, в годовщину третьей Арцахской войны в Степанакерте прошла церемония в память о павших за защиту Родины героях.
В столице и в районах Арцаха минутой молчания почтили память погибших в Арцахской войне 2020 года.
Собравшиеся во дворе церкви Святого Акопа столицы во главе с заместителем предводителя Арцахской епархии ААЦ Отец Сааком Шакаряном и священнослужителями Арцахской епархии помолились перед началом Крестного хода. Затем они прошли маршем к Степанакертскому мемориальному комплексу, где состоялась церемония открытия и освящения памятника «Лусо Хоран» и заупокойная служба по павшим героям.
На мероприятии присутствовали президент Республики Арцах Араик Арутюнян, председатель Национального Собрания Артур Товмасян, и другие должностные лица и политические деятели, военнослужащие и многочисленные верующие.