Ո՞ւմ է պետք ծախսերը միլիարդներով ավելացնելը, եթե դրանով գնված զենքը չի հասնելու Հայաստան, կամ պիտանելի չի լինելու ռազմական գործողությունների ժամանակ․ Արմեն Աշոտյան
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է Հայաստանի կողմից զենք ու սպառազինություն ձեռք բերելու խնդրին։
«Ձախողելով «խաղաղության դարաշրջանը»՝ իշխանությունը վերջապես որոշել է ավելացնել պաշտպանական ծախսերը, բայց արդյոք դա կլուծի՞ արդյունավետության խնդիրը։
Այսօր կառավարության նիստում ներկայացվեց 2023 թվականի բյուջեի նախագիծը, որով նախատեսվում է ավելացնել պաշտպանական ծախսերը՝ պաշտպանության նախարարությանը տրամադրել 505,797.4 մլն դրամ։
Ինչ խոսք, սա ուշացված, բայց Հայաստանի անվտանգային մարտահրավերներից բխող քայլ է, որը պետք է արվեր դեռ 44-օրյա պատերազմից անմիջապես հետո՝ 2021-22 թթ․ բյուջեներով։
Սակայն զուտ ծախսերի ավելացումը բավարար չէ առկա անվտանգային մարտահրավերները հաղթահարելու համար․ շատ ավելի կարևոր է այդ ծախսերի արդյունավետությունը, որի հետ կապված մտահոգությունները միայն խորանում են։ Ո՞ւմ են պետք ծախսերի միլիարդավոր դրամների ավելացումները, եթե դրանով գնված զենքը չի հասնելու Հայաստան, կամ պիտանելի չի լինելու ռազմական գործողությունների ժամանակ։
Այսպես, կառավարության նիստի ժամանակ Փաշինյանը նշեց, թե «100 միլիոնավոր դոլարները վճարված են, բայց մատակարարումները չեն կատարվում՝ այդ թվում դաշնակիցների կողմից»։ Ուշադրություն դարձրեք, որ հերթական անգամ խուսափում է նշել, թե կոնկրետ ովքեր չեն կատարում մատակարարումները, թեև ակնհայտորեն ակնարկում է ՀՀ ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանին։
- Այդ ինչպե՞ս է ստացվում, որ նախկինում Հայաստանի նախորդ իշխանությունները կարողանում էին նույնիսկ վարկով Ռուսաստանից զենք բերել՝ օրինակ 2016-2018թթ․ 200+100 մլն դոլարի վարկային համաձայնագրերը, իսկ սրանք գումարը վճարել են, իսկ զենքը չկա։
- Ինչո՞ւ էր ժամանակին Ռուսաստանը Հայաստանին հազարավոր տոննա անվճար զենք մատակարարում, իսկ հիմա Հայաստանը նույնիսկ գումարով չի կարողանում զենք ձեռք բերել։
- Ո՞ւմ են պետք 100-ավոր միլիոն դոլարի ծախսերը այնպիսի զինատեսակների վրա, ինչպիսիք, օրինակ, հայտնի ՍՈւ-երն էին, որոնք հնարավոր չէր կիրառել 44-օրյա պատերազմի ժամանակ, հնարավոր չէ կիրառել նաև հիմա՝ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիայի զսպման նպատակով։
- Իսկ արդյոք կա՞ն երկրներ, որոնք պատրաստ են Հայաստանին արդյունավետ զենք վաճառել (օրինակ Իրանը), սակայն այս իշխանությունները ինչ-ինչ աշխարհաքաղաքական պատճառներից ելնելով՝ հրաժարվում են այդ համագործակցությունից։
Այս ապիկար իշխանությունն այդպես էլ չհասկացավ, որ կառավարությունը բանկոմատ չէ, և վերջինիս արդյունավետության գնահատման տեսանկյունից ոչ այնքան կարևոր է ծախսերի ֆիզիկական մեծությունը, որքան դրանց արդյունավետությունը։

Кому нужно увеличение расходов на миллиарды драмов, если купленное оружие не дойдет до Армении или будет непригодно для использования во время военных действий – Армен Ашотян
29/09/2022 18:47
Заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян обратился к вопросу приобретения Арменией вооружений.
«Провалив "эпоху мира", власти, наконец, решили увеличить расходы на оборону, но решит ли это проблему эффективности?
Сегодня на заседании правительства был представлен проект бюджета на 2023 год, согласно которому предусматривается увеличить оборонные расходы: предоставить министерству обороны 505,797.4 млн. драмов.
Конечно, это запоздавший, но вытекающий из вызовов безопасности шаг, который должен был быть сделан сразу после войны, в государственных бюджетах на 2021-2022гг.
Однако просто увеличение расходов недостаточно для преодоления существующих вызовов безопасности: намного важнее эффективность этих расходов, по поводу которой обеспокоенность только усугубляется. Кому нужно увеличение расходов на миллиарды драмов, если приобретенное на эти средства оружие не дойдет до Армении или будет непригодно для использования во время военных действий.
Итак, Пашинян отметил на заседании правительства, "есть случаи, когда сотни миллионов долларов выплачены, но обязательства по поставкам не выполняются, в том числе, со стороны стран-союзников". Обратите внимание, что он в очередной раз избегает отметить, кто конкретно не выполняет поставки, хотя явно намекает на стратегического союзника Армении – Россию.
- Как это получается, что прежним властям Армении удавалось в прошлом по этому же кредиту получать оружие из России, например кредитные соглашения на 200+100 млн. долларов в 2016-2018гг., а эти заплатили деньги, а оружия нет?
- Почему в свое время Россия поставляла Армении сотни тонн бесплатного оружия, а сейчас Армения не может приобрести оружие даже за деньги?
- Кому нужны расходы на сотни миллионов долларов на такие виды оружия, как например, известные истребители СУ, которые невозможно было применить во время 44-дневной войны, невозможно применить и сейчас – для сдерживания продолжающейся агрессии Азербайджана?
- А есть ли страны, которые готовы продать Армении эффективное оружие (например, Иран), но эти власти, по каким-то геополитическим причинам, отказываются от этого сотрудничества?
Эта бездарная власть так и не поняла, что правительство – не банкомат, и с точки зрения оценки эффективности последнего не так важна физическая величина расходов, как их эффективность.