Գեղարքունիքում ավերվել են տներ, թիրախավորվել են դպրոցները, մանկապարտեզները, քաղաքացիական այլ ենթակառուցվածքներ․ Սոթքի հանքն այժմ աշխատում է հզորության 40 տոկոսով․ Մարզպետ
Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանների և լրագրողների հետ հանդիպմանը Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը տեղեկացրել է՝ Սոթքի ոսկու հանքն այժմ աշխատում է։
«Ռազմական գործողությունների ընթացքում դադարեցվել էր Սոթքի հանքի գործունեությունը։ Այնուհետև ևս 3 օր չի աշխատել հանքը։ Այս պահի դրությամբ հանքն աշխատում է, բայց իր հզորության 40 տոկոսով»,–ասել է մարզպետը։
Նա ներկայացրել է նաև ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Գեղարքունիքի մարզի բնակավայրերին, ուսումնական կենտրոններինհասցված վնասը․ 12 դպրոցում դեռևս դասապրոցես չի իրականացվում, 1245 աշակերտ զրկված է դպրոց հաճախելու հնարավորությունից։
«Երեք բնակավայրում ավերվել են տներ, թիրախավորվել են դպրոցները, մանկապարտեզները և քաղաքացիական այլ ենթակառուցվածքներ: 148 բնակարան վնասվել է Սոթքում, 12 բնակարան վնասվել է Կութում և 2 բնակարան՝ Վերին Շորժայում: Սոթքում 7 տուն ամբողջությամբ ավերված է և նորը կառուցելու խնդիր ունենք: Մնացածի մասով կարիքներն ամբողջությամբ գնահատված են, առաջիկա օրերին բնակիչներին կլինեն փոխանցումները, որ սկսեն իրենց բնակարանների վերականգնման աշխատանքները»,-ասել է մարզպետը:
Սարգսյանը հավելել է, որ ռմբակոծությունների հետևանքով 12 բնակավայրերի բոլոր դպրոցները, նաև՝ Ճամբարակ խոշորացված համայնքի բոլոր դպրոցները դասապրոցես չեն իրականացրել: 7072 աշակերտ չի հաճախել դպրոցներ, 897 երեխա՝ մանկապարտեզներ ու նախակրթարաններ:
«Այս պահի դրությամբ 12 դպրոցներում ևս դասապրոցեսներ չեն իրականացվում՝ նկատի ունենալով անվտանգության խնդիրները: 1245 աշակերտ չի հաճախում դպրոց», նշել է Կարեն Սարգսյանը։

В Гегаркуникской области разрушены дома, подвергнуты обстрелу школы, детсады, другие гражданские инфраструктуры, рудник Сотка работает на 40% мощности – губернатор
29/09/2022 21:20
Сегодня в ходе встречи с аккредитованными в Армении иностранными послами и журналистами губернатор Гегаркуникской области Карен Саркисян сообщил, что Сотское золотоносное месторождение работает.
«Во время военных действий месторождение прекратило свою деятельность. Затем рудник не работал еще три дня. Сейчас он возобновил работу, но действует на 40% мощности», - сказал губернатор.
Он представил ущерб, который был причинен населенным пунктам, учебным центрам Гегаркуникской области в результате азербайджанской агрессии: в 12 школах до сих пор не возобновился учебный процесс, 125 детей лишены возможности посещать школу.
«В трех населенных пунктах полностью разрушены дома, обстреляны школы, детсады и другие гражданские инфраструктуры. В Сотке повреждены 148 квартир, в селе Кут – 12 квартир, а в Верин Шоржа – 2 квартиры. 7 домов в Сотке полностью разрушены и нам нужно построить новые дома. По части остальных мы полностью оценили ущерб и в ближайшие дни жителям будут предоставлены компенсации, чтобы начали восстанавливать свои дома», - сказал губернатор.
Он отметил, в результате обстрелов школы 12 населенных пунктов, а также укрупненной общины Чамбарак прекратили учебный процесс: 7072 ученика не посещали школу, 897 детей – детсады и дошкольные учреждения.
«По состоянию на данный момент, в 12 школах учебный процесс приостановлен из-за проблем безопасности. 1245 учеников не посещают школу», - отметил Карен Саркисян.