«Փաստ». Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 6-ին ԵՄ գագաթաժողովին հնարավոր է` մասնակցի «խաղաղության համաձայնագրի» «սևագիր» տարբերակ ունենալով իր հետ
«Փաստ» թերթը գրում է. «Սեպտեմբերի 27-ին Ջո Բայդենի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի նախաձեռնությամբ Սպիտակ տանը տեղի է ունեցել ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի և Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հանդիպումը։ Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, կողմերը քննարկել են ԼՂ հիմնախնդրի երկարաժամկետ խաղաղ կարգավորման գործընթացը, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև կարևորվել է վերջին ագրեսիայի հետևանքների վերացումը:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, այս հանդիպումը պլանավորված է եղել նախօրոք. այն պետք է տեղի ունենար Արարատ Միրզոյանի և Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԱՄՆ այցերից հետո միայն։ Թերթի աղբյուրի փոխանցմամբ, հանդիպման ժամանակ հիմնականում քննարկվել են, այսպես կոչված, «խաղաղության համաձայնագրի» նախնական տարբերակները։ Տեղեկության համաձայն, Գրիգորյանը և Հաջիևը ներկայացրել են իրենց դիրքորոշումները և եռակողմ ձևաչափով փորձել կոնսենսուսային որոշակի բանաձև ստանալ։ Մենք որոշ ժամանակ առաջ արդեն տեղեկացրել էինք, որ Փաշինյանը հանձնարարել է համաձայնագրի տեքստի վրա աշխատանքներն արագացնել, որպեսզի ամենաուշը նոյեմբերի սկզբին տարբերակ լինի ձեռքի տակ:
Սակայն, ինչպես երևում է, գործընթացի տեմպերն ավելի են արագացել։ Մեր տեղեկություններով, Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում նախատեսված ԵՄ ոչ պաշտոնական գագաթաժողովին հնարավոր է՝ մասնակցի համաձայնագրի նախնական, «սևագիր» տարբերակ ունենալով իր հետ»։

«Паст»: Пашинян, возможно, примет участие в саммите ЕС 6 октября, уже имея на руках «черновой» вариант «мирного соглашения»
29/09/2022 09:40
Газета «Паст» пишет, что 27 сентября по инициативе советника президента Джо Байдена по национальной безопасности Джейка Салливана в Белом доме состоялась встреча секретаря Совета безопасности Армении Армена Григоряна и помощника президента Азербайджана Хикмета Гаджиева. Согласно официальному сообщению, стороны обсудили процесс долгосрочного мирного урегулирования нагорно-карабахской проблемы, необходимость установления мира в регионе, а также заявили о важности устранения последней агрессии.
По сведениям издания, эта встреча была запланирована заранее: она должна была состояться только после визитов Арарата Мирзояна и Никола Пашиняна.
«Как передает наш источник, в ходе встречи в основном обсуждались предварительные варианты так называемого "мирного соглашения". Согласно информации, Григорян и Гаджиев представили свои позиции и пытались получить в трехстороннем формате какую-то консенсусную формулу. Мы уже сообщали ранее, что Пашинян поручил ускорить работы над тестом соглашения, чтобы позднее всего в начале ноября у него под рукой был вариант.
Однако, как видно, темпы процесса еще больше ускорились. По нашим сведениям, Никол Пашинян, возможно, примет участие в предусмотренном 6 октября неофициальном саммите ЕС в Праге, уже имея на руках предварительный, "черновой" вариант соглашения», - пишет газета.