2022 թվականը կամփոփենք 11-12 տոկոս տնտեսական աճով. Ֆինանսների նախարար
Հայաստանը 2022 թվականը կամփոփի 11-12 տոկոս տնտեսական աճով, կառավարության նիստում հայտարարեց Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«Այս փաստն ինքնին շատ դրական է, բայց գալիք տարվա 7 տոկոս տնտեսական աճն ապահովելու նպատակով պահանջվում է նաև, որ արագացնենք այն բարեփոխումները, որոնք պետք է բարելավեն տնտեսության մասնավոր հատվածի պայմանները, ինչպես նաև բարձրացնենք պետական բյուջեով ֆինանսավորվող տնտեսական և սոցիալական ծրագրերի իրականացման արդյունավետությունը», - ասաց նա։
Նախարարի խոսքով՝ կանխատեսվում է, որ 2022 թվականի արդյունքներով հարկեր-ՀՆԱ ցուցանիշը կկազմի ՀՆԱ-ի 23.2 տոկոսը:
«2023 թվականին և հաջորդ յուրաքանչյուր տարում հարկերը ՀՆԱ-ի նկատմամբ պետք է ավելանան տարեկան 0.5 տոկոսային կետով, ինչը և արտացոլված է գալիք տարվա պետական բյուջեի նախագծում»,- հավելեց Տիգրան Խաչատրյանը:

Мы завершим 2022 год с экономическим ростом в 11-12 % – Тигран Хачатрян
Армения завершит 2022 год с показателем экономического роста 11-12 %, заявил сегодня на заседании правительства министр финансов Тигран Хачатрян.
«Этот факт сам по себе очень положительный, но для обеспечения 7% экономического роста в будущем году также требуется, чтобы мы ускорили те реформы, которые должны улучшить условия частного сектора экономики, повысить эффективность реализации экономических и социальных программ, финансируемых за счет государственного бюджета», - сказал министр.
По словам министра, прогнозируется, что по итогам 2022 года соотношение налоги-ВВП составит 23.2% ВВП.
«В 2023 году и каждый следующий год отношение налогов к ВВП должно увеличиваться на 0.5 процентных пункта, что отражено в проекте бюджета на будущий год», - добавил Тигран Хачатрян.