Արման Թաթոյանը կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆին և Ջեկի Սփիրին է ներկայացրել ադրբեջանական պատերազմական հանցանքները
30/09/2022 14:56
Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի տնօրեն Արման Թաթոյանը ԱՄՆ-ում բարձրաստիճան հանդիպումների ժամանակ ԱՄՆ կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆին և Ջեկի Սփիրին է ներկայացրել ադրբեջանական պատերազմական հանցագործությունները։
Նա շեշտել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերն անհնարինության են վերածել ՀՀ խաղաղ բնակիչների կյանքը․ կրակում են թիրախավորված ՀՀ խաղաղ բնակավայրերի վրա, զավթել են մարդկանց տներ, այրում են արոտավայրեր, սպառնում են խաղաղ բնակիչների և այլն։ Իրավիճակից դուրս գալու միակ ելքը նրանց հեռանալն է մեր գյուղերի տարածքներից, գյուղերն իրար կապող ճանապարհներից ու օկուպացված տարածքներից։ Այս մասին Արման Թաթոյանը շարունակաբար փաստերով հիմնավորված հայտարարում է 44-օրյա պատերազմից ավարտից սկսած:
Արման Թաթոյանն ընդգծել է, որ ադրբեջանական վերջին հարձակումները՝ սեպտեմբերի 13-15-ը, տեղի են ունեցել նաև 2020թ. մայիսին ՀՀ ներխուժած վայրերից։
Վերջին հարձակումների հետևանքով կան հազարավոր տեղահանվածներ, հարյուրավոր զոհեր ու վիրավորներ, թիրախային հարձակման ենթարկված գյուղեր ու քաղաքներ:
Նա խոսել է նաև ՀՀ զինծառայողներին խոշտանգելու, մարմինները մասնատելու և ադրբեջանական այլ պատերազմական հանցանքների մասին:

Арман Татоян представил конгрессменам Адаму Шиффу и Джеки Спир военные преступления Азербайджана
Директор Центра права и справедливости: фонд «Татоян» Арман Татоян в ходе высокопоставленных встреч в США представил конгрессменам США Адаму Шиффу и Джеки Спир военные преступления Азербайджана.
Он отметил, что азербайджанские вооруженные силы сделали невозможной жизнь мирных жителей Армении: целенаправленно обстреливают мирные населенные пункты, захватили дома людей, поджигают пастбища, угрожают мирным жителям и т.д. Единственный выход из ситуации – их устранение с территорий наших сел, с дорог между общинами и оккупированных территорий. Арман Татоян постоянно заявляет на обоснованных фактах, начиная с окончания 44-дневной войны.
Арман Татоян подчеркнул, что последние нападения Азербайджана на территорию Армении, 13 и 14 сентября, были совершены с участков азербайджанского вторжения в мае 2020 года.
В результате последних нападений есть тысячи вынужденных переселенцев, сотни убитых и раненых, пострадавшие в результате целенаправленного обстрела села и города.
Он также рассказал о пытках армянских военнослужащих, расчленении их тел и других военных преступлениях Азербайджана.