Մահացել է ԱԺ նախկին պատգամավոր, Քուվեյթում ՀՀ նախկին դեսպան Մանվել Բադեյանը
Ծանր ու երկարատեւ հիվանդությունից հետո մահացել է ԱԺ նախկին պատգամավոր, Քուվեյթում ՀՀ նախկին դեսպան Մանվել (Արայիկ) Բադեյանը:
Մանվել Բադեյանը ծնվել է 1957 թվականի հունիսի 29-ին Գավառում։ 1979 թվականին ավարտել է Երևանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտը։
Ստացել է տնտեսագետ, մաթեմատիկոսի որակավորումը։
1979 թվականին եղել է ՀԽՍՀ պետպլանին առընթեր տնտեսագիտության և պլանավորման Գիտահետազոտական ինստիտուտում եղել է գիտաշխատող։ 1980-1981 թվականներին ծառայել է խորհրդային բանակում։
1981 թվականին Երևանի լուսատեխնիկական գործարանում աշխատել է տնտեսագետ։
1982-1984 թվականներին սովորել է ԵԺՏԻ ասպիրանտուրայում։ 1984-1992 թվականներին ԵրԱԱԻ-ում աշխատել է ավագ դասախոս։ 1992-1995 թվականներին եղել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր կառավարման և տնտեսական բարեփոխումների ինստիտուտում բաժնի վարիչ, փոխտնօրեն։
1995-1999 թվականներին եղել է «Եվրոստան-Ույուտ» ձեռնարկության հիմնադիր տնօրեն։ 1999-2003 թվականներին եղել է Ազգային Ժողովի պատգամավոր («Միասնություն» դաշինքի համամասնական ընտրացուցակով)։ Եղել է Ազգային Ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային և տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ։
Եղել է «Միասնություն» խմբակցության անդամ։ 2003 թվականի մայիսի 25-ին ընտրվել է Ազգային Ժողովի պատգամավոր ՀՀԿ համամասնական ընտրացուցակով։

Скончался бывший депутат парламента Армении Манвел Бадеян
После тяжелой и продолжительной болезни скончался бывший депутат Национального Собрания, бывший посол Армении в Кувейте Манвел Бадеян.
Манвел Бадеян родился 29 июня 1957 года в Гаваре. В 1979 году окончил Ереванский институт народного хозяйства.
В 1979 году был научным сотрудником научно-исследовательского института экономики и планирования при Госплане Армянской ССР. В 1980-1981гг. служил в советской армии.
В 1981 году работал на Ереванском светотехническом заводе экономистом.
В 1982-1984гг. учился в аспирантуре ЕИНХ. 1984-1992гг. был старшим преподавателем в ЕИНХ.
В 1992¬-1995 гг. – заведующий отделом, заместитель директора Института управления и экономических реформ при правительстве Армении, в 1995-1999 гг. – директор-учредитель предприятия «Евростан-Уют».
В 1999-2003 гг. – депутат парламента (по списку блока «Единство»). Был заместителем председателя постоянной комиссии парламента по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам. Член фракции «Единство».
25 мая 2003 г. избран депутатом парламента по пропорциональному избирательному списку РПА. Был заместителем председателя постоянной комиссии НС по внешним отношениям.