Ուժի և ուժի կիրառման սպառնալիքով սեփական առավելապաշտական նկրտումներին հասնելու Ադրբեջանի որդեգրած քաղաքականությունն անընդունելի է. Արարատ Միրզոյան
Հոկտեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Ժնևում հանդիպում է ունեցել Շվեյցարիայի արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի պետքարտուղար Լիվիա Լյոյի հետ:
Արարատ Միրզոյանը գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական վերջին լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ հատուկ ընդգծելով ուժի և ուժի կիրառման սպառնալիքով սեփական առավելապաշտական նկրտումներին հասնելու Ադրբեջանի որդեգրած քաղաքականության անընդունելիությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանի և Շվեյցարիայի երկկողմ ու բազմակողմ օրակարգի մի շարք հարցերի: Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմը հետաքրքված է ապօրինի ծագում ունեցող ակտիվների վերադարձի շվեյցարական փորձով:
Արարատ Միրզոյանը և Լիվիա Լյոն մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ: Նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել նախօրեին Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպումը հյուրընկալելու համար և ներկայացրել տեղի ունեցած քննարկումները:

Политика Азербайджана по достижению своих максималистских устремлений путем применения силы и угрозы силой неприемлема – Арарат Мирзоян
03/10/2022 14:03
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 3 октября в Женеве встретился с госсекретарем Федерального департамента иностранных дел Швейцарии Ливией Лей, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Арарат Мирзоян представил коллеге ситуацию, создавшуюся вследствие недавней широкомасштабной азербайджанской агрессии в отношении суверенной территории Армении, особо подчеркнув неприемлемость политики Азербайджана по достижению своих максималистских устремлений путем применения силы и угрозы силой.
Собеседники коснулись также ряда вопросов двусторонней и многосторонней повестки Армении и Швейцарии. Министр Мирзоян отметил, что армянская сторона заинтересована в швейцарском опыте возврата активов незаконного происхождения.
Арарат Мирзоян и Ливия Лей обменялись мнениями вокруг региональных развитий. Министр Мирзоян поблагодарил за проведение накануне встречи с министром иностранных дел Азербайджана и представил состоявшиеся обсуждения.