«Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի պատերազմական հանցագործությունները հստակ գնահատականի պետք է արժանանան միջազգային ատյանների կողմից». Միրզոյանն ու Բայրամովը հանդիպել են
03/10/2022 09:27
Հոկտեմբերի 2-ին Ժնևում տեղի է ունեցել Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման և բոլոր հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման վերաբերյալ։ Կարևորվել է սահմանային իրավիճակի վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրումը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ իրականացրած պատերազմական հանցագործությունները հստակ գնահատականի պետք է արժանանան միջազգային ատյանների կողմից, իսկ հանցագործները՝ պատասխանատվության ենթարկվեն։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի, Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների ապահովման վերաբերյալ, այդ թվում` Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմի ստեղծման միջոցով։
Դրական է գնահատվել երկուստեք ըմբռնումը, որ տարածաշրջանային տրանսպորտային ուղիները պիտի ապաշրջափակվեն երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո։

Мирзоян и Байрамов обсудили обеспечения гарантий безопасности армян Нагорного Карабаха посредством создания механизма обсуждений между Степанакертом и Баку
03/10/2022 09:38
Министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов провели встречу в Женеве 2 октября.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, на встрече Мирзоян подтвердил позицию армянской стороны о выводе азербайджанских войск из суверенной территории Армении и немедленном освобождении всех армянских военнопленных.
Была указана важность внедрения международных механизмов контроля приграничной ситуации.
Глава МИД Армении подчеркнул, что осуществленные ВС Азербайджана военные преступления должны получить четкую оценку со стороны международных инстанций, а преступники должны понести наказание.
Стороны обменялись мнениями относительно соглашения о мире между Арменией и Азербайджаном, обеспечения гарантий безопасности и прав армян Нагорного Карабаха, в том числе, посредством создания механизма обсуждений между Степанакертом и Баку.
Отмечается, что главы МИД положительно оценили понимание о том, что региональные транспортные пути должны быть разблокированы на основе суверенитета стран.