ՔՊ-ական Վահագն Հովակիմյանը մանդատից հրաժարվելու դիմում է ներկայացրել
Նշվում է, որ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը 2022 թվականի հոկտեմբերի 3-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում և հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված:
Նշենք, որ ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն առաջադրել է Վահագն Հովակիմյանի թեկնածությունը:

Депутат фракции «Гражданский договор» Ваагн Овакимян подал прошение об отставке
Депутат правящей фракции «Гражданский договор» Ваагн Овакимян подал прошение об отставке в соответствии с частью 1 статьи 155 конституционного закона «Регламент Национального Собрания», говорится в заявлении председателя парламента Армении Алена Симоняна.
«Согласно ч.2 ст.155 Конституционного закона "Регламент Национального Собрания", если в течение недели после опубликования прошения об отставке депутат письменно отзывает свое заявление об отставке, то председатель Национального Собрания выступает с заявлением об этом, если не отзывает свое прошение об отставке, то составляется протокол о прекращении его полномочий, который подписывается и оглашается председателем НС. Отставка считается принятой с момента опубликования протокола», - отмечается в заявлении.
Отметим, что правящая фракция «Гражданский договор» выдвинула кандидатуру Ваагна Овакимяна на пост председателя Центральной избирательной комиссии Армении.