ՀՀ-ն պետք է դիմի Միջազգային քրեական դատարան՝ Ադրբեջանի նախագահին, բանակի ղեկավարներին պատժի ենթարկելու համար․ Թաթոյանի հարցազրույցը՝ Fox News-ին
05/10/2022 11:26
Ադրբեջանական «Յաշմա» և «Կոմանդո»  ջոկատներն աչքի են ընկել աննախադեպ դաժանություններով սեպտեմբերի 13-15 Հայաստանի նկատմամբ իրականացրած հարձակումների ժամանակ․ գերիների գնդակահարություններ, սպանված զինծառայողների մարմինների մասնատումներ, անմարդկային վերաբերմունք սպանված կին զինծառայողների մարմինների նկատմամբ և այլն։
Այս մասին ասել է Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան»  հիմնադրամի տնօրեն Արման Թաթոյանն ամերիկյան Fox News-ի հետ զրույցում՝ ևս մեկ անգամ նշելով, որ Հայաստանը պետք է դիմի Միջազգային քրեական դատարան պատերազմական հանցագործությունների համար Ադրբեջանի Նախագահին, հատուկ ծառայությունների ու բանակի ղեկավարներին [առաջնահերթ]  միջազգային քրեական պատասխանատվության ու պատժի ենթարկելու համար:
Նրա խոսքով՝ միջազգային քրեական հետապնդումը կունենա շարունակվող ցեղասպան քաղաքականության համար կանխարգելող նշանակություն:

Армения должна обратиться в Международный уголовный суд для привлечения к уголовной ответственности президента Азербайджана, руководства армии – Арман Татоян
05/10/2022 13:10
Во время развязанной 13 сентября против Армении агрессии азербайджанские подразделения специального назначения «Яшма» и «Командо» бросались в глаза беспрецедентной жестокостью – расстрелы пленных, расчленения тел убитых военнослужащих, бесчеловечное отношение к телам убитых женщин-военнослужащих и так далее.
Об этом заявил директор Центра права и справедливости: фонд «Татоян» Арман Татоян в беседе с Fox News, еще раз отметив, что Армения должна обратиться в Международный уголовный суд для привлечения к международной уголовной ответственности и наказания президента Азербайджана, руководителей спецслужб и армии [в первоочередном порядке] за военные преступления.
По его словам, международное уголовное преследование станет предупреждением для продолжающейся геноцидальной политики.