«Փաստ». «Հայաստանի իշխանությունը ձեռքերը լվանում է Արցախի հետ առնչվող որևէ հարցի քննարկումից»
«Փաստ» թերթը գրում է. «Դեռևս տասն օր առաջ նշել էինք, որ հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում նախատեսվող ԵՄ գագաթաժողովի շրջանակներում Նիկոլ Փաշինյանը կարող է հանդիպել ոչ միայն Թուրքիայի նախագահի, այլև Ադրբեջանի նախագահի հետ: Ավելին, հավելել էինք, որ քննարկվում է այլ ֆորմատներով հանդիպումների հնարավորությունները ևս: Եվ ահա, երեկ խորհրդարանում, բացի նորից «նախկիններին» կապիտուլյացիայի կամ Արցախը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու մեջ մեղադրելուց, Նիկոլ Փաշինյանը նաև հայտարարել է. «Ես մեկնում եմ Պրահա, և քառակողմ հանդիպում է նախատեսված իմ, Ադրբեջանի նախագահի, Ֆրանսիայի նախագահի և ԵՄ խորհրդի նախագահի միջև։
Նախատեսված է հանդիպում Թուրքիայի նախագահի հետ։ Եթե որևէ բան չփոխվի, հիմնական հանդիպումները կլինեն սրանք»: Փաշինյանը նաև նշել է, որ «այդ հանդիպումները խաղաղության օրակարգի քննարկման մեջ են տեղավորվում»: Քաղաքական վերլուծաբան Ռուբեն Մարգարյանը կարծում է, որ այսօրվա հանդիպումներից, ինչպես նաև հոկտեմբերի 14-ին Պուտինի հետ հնարավոր հանդիպումից շատ բան է կախված: «Ըստ էության, շատ վերջակետների առումով հստակեցումներ կլինեն: Մի շարք իրողություններ վկայում են, որ մոտեցել ենք ինչ-որ ջրբաժանի, և Փաշինյանն ընտրությունն արդեն կատարել է»,-«Փաստի» հետ զրույցում ասաց Մարգարյանը՝ հավելելով, որ հոկտեմբերը տարբեր հարցերի առումով վճռական է լինելու Հայաստանի համար:
«Հայացք» վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Աննա Կարապետյան էլ բանակցությունների և «խաղաղության օրակարգի» հետ կապված կարծում է, որ եթե սկզբում խոսքը «Արցախի կարգավիճակի հարցում նշաձողն իջեցնելու» ճանապարհի մասին էր, ապա այսօր, ըստ էության, այդ նշաձողն ընդհանրապես զրոյացվում է: «Հայաստանի իշխանությունն, ընդհանուր առմամբ, ձեռքերը լվանում է Արցախի հետ առնչվող որևէ հարցի քննարկումից, կարգավորումից, առհասարակ փորձում է Արցախի ճակատագրի հետ կապված հարցերի կարգավորման համար այլևս իրեն պատասխանատու չդիտել»,- «Փաստի» հետ զրույցում նշեց Կարապետյանը»։

«Паст»: Власти Армении умыли руки от обсуждения какого-либо связанного с Арцахом вопроса
Еще десять дней назад мы отмечали, что в рамках запланированного на 6 октября в Праге саммита ЕС Никол Пашинян может встретиться не только с президентом Турции, но и с президентом Азербайджана, пишет газета «Паст».
«Более того, мы добавили, что обсуждается также возможность встреч в других форматах. И вот, накануне в парламенте, кроме обвинений "бывших" в капитуляции или признании Арцаха частью Азербайджана, Никол Пашинян заявил также: «Я еду в Прагу, где запланирована четырехсторонняя встреча между мной, президентом Азербайджана, президентом Франции и председателем Совета ЕС.
Запланирована встреча с президентом Турции. Если ничего не изменится, таковы будут основные встречи». Пашинян также отметил, что «эти встречи умещаются в логику обсуждения мирной повестки».
Политический аналитик Рубен Маргарян считает, что от сегодняшних встреч, а также от возможной встречи с Путиным 14 октября зависит очень многое. «По сути, ожидаются уточнения по многим пунктам. Ряд событий свидетельствует о том, что мы приближаемся к водоразделу, и Пашинян уже сделал свой выбор», - сказал Маргарян в беседе с «Паст», добавив, что октябрь будет решающим для Армении в плане различных вопросов.
Директор аналитического центра «Айяцк» Анна Карапетян в связи с переговорами и «мирной повесткой» считает, что если вначале речь шла о «снижении планки статуса Арцаха», то сегодня, по сути, эта планка вообще обнуляется. «Власти Армении, в целом,  умывают руки от обсуждения, урегулирования каких-либо вопросов, касающихся Арцаха, вообще пытаются не считать себя больше ответственными  за решение связанных с судьбой Арцаха вопросов», -  сказала Карапетян в беседе с изданием.