«Ժամանակն է, որ առողջապահության հասանելիության նոր մակարդակ ունենանք ամբողջ Հանրապետության ծածկույթով». Վարչապետը մասնակցել է Պալիատիվ ծառայության կլինիկայի բացմանը
08/10/2022 13:55
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է ՀՀ ԱՆ Վ.Ա. Ֆանարջյանի անվան Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոն (ՈւԱԿ) և ներկա գտնվել նոր՝ Պալիատիվ ծառայության կլինիկայի բացման և ՈւԱԿ-ի հիմնադրման 75-ամյակին նվիրված միջոցառմանը: Միջոցառմանը մասնակցել են Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, Երևանի փոխքաղաքապետեր Տիգրան Ավինյանը և Գևորգ Սիմոնյանը, Աժ պատգամավորներ Արսեն Թորոսյանը և Նարեկ Զեյնալյանը, ՀՀ բժշկական կենտրոնների տնօրեններ, Ռուսաստանի Դաշնությունից, Ֆրանսիայից, Վրաստանից ժամանած գործընկերներ, պաշտոնատար այլ անձինք։
Վարչապետ Փաշինյանը Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի և ՈւԱԿ-ի տնօրեն Նարեկ Մանուկյանի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել նորաբաց կլինիկայում, ծանոթացել կատարված աշխատանքներին և ստեղծված պայմաններին։ Պատասխանատուները Կառավարության ղեկավարին ներկայացրել են կլինիկայի գործունեության ուղղություններն ու ծրագրերը. զեկուցվել է, որ ժամանակակից բժշկական սարքավորումներով հագեցած Պալիատիվ ծառայության կլինիկան համապատասխանում է հիվանդանոցաշինության միջազգային չափանիշներին և պատրաստ է մատուցել որակյալ ու հասանելի բժշկական ծառայություններ: Նշվել է, որ հիմնական մասնաշենքի արդիականացման նպատակով իրականացվել են մեծածավալ շինարարական և տեխնիկական վերազինման աշխատանքներ, մատուցվելու են նոր ծառայություններ, որոնց մի մասը բացառիկ է Հայաստանի համար: Պալիատիվ ծառայության կլինիկան ունենալու է 26 հիվանդասենյակ՝ 30 մահճակալով, առանձին սոցիալ-հոգեբանական ծառայության թիմ, որն աշխատելու է ոչ միայն պացիենտի, այլև հարազատների հետ, աշխատակազմը ներառում է 45 հաստիք: Ընդհանուր կապիտալ ներդրումը կազմում է 306 մլն ՀՀ դրամ, որն իրականացվել է ՈւԱԿ-ի խնայողությունների հաշվին:
Վարչապետը նաև այցելել է ՈւԱԿ-ի նոր տեխնոլոգիական մասնաշենքի շինհրապարակ, ծանոթացել կառուցապատման ընթացքին։ Նիկոլ Փաշինյանին մանրամասներ են ներկայացվել ճառագայթային ուռուցքաբանության բաժանմունքում կատարված աշխատանքների վերաբերյալ։
Կառավարության ղեկավարի ներկայությամբ հանդիսավորությամբ բացվել է նաև ՈւԱԿ-ի պրոֆեսոր Հայրապետ Գալստյանի անվան գիտաուսումնական կոնֆերանս դահլիճը։
Վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի տիկին նախարար,
Հարգելի հյուրեր,
Հարգելի ներկաներ,
Նախ ուզում եմ շնորհավորել բոլորիս Վ.Ա Ֆանարջյանի անվան Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի 75-ամյակի առիթով և ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր այս ընթացքում անձնվիրաբար աշխատել են և իրենց ներդրումն են ունեցել Հայաստանում ոլորտի զարգացմանը։ Այս ներդրման հայտնի հեղինակներից մեկն այստեղ ներկա է, և ուրախ եմ, ողջունում եմ, որ ահա այս հոբելյանի առիթով մենք ունենք նաև այսպիսի դահլիճ։
Ճիշտն ասած, այսօրվա այս այցը ինձ համար շատ կարևոր է, որովհետև երբ աշխատասենյակներում այս հարցերի վերաբերյալ քննարկումներ ենք ունենում, շատ կարևոր է հետո գալ, տեսնել, թե դրանք ինչի են բերել և հանգեցրել։ Նույնիսկ ինձ համար հաճելիորեն անսպասելի էր, որ մենք պետական առողջապահական հիմնարկ ասելով այլևս կարող ենք հասկանալ նման ենթակառուցվածք և երևույթ, և իհարկե, մեր պատկերացումն այն է, որ մենք պետք է հավասարաբար աջակցենք և’ պետական, և’ մասնավոր հատվածին, որպեսզի նաև ինչ-որ առումով մրցակցություն հարուցենք, որպեսզի նրանց ճիշտ, ազնիվ, արդար մրցակցության պայմաններում կարողանանք ոլորտի զարգացում ունենալ։ Ուրախ եմ, որ ահա այսպիսի օրինակներով տեսնում ենք, որ այդ քաղաքականությունը կարող է բերել արդյունքների։
Ուրախությամբ եմ նշում, որ առողջապահության ոլորտի և’ պետական, և’ մասնավոր ընկերությունները, կազմակերպությունները նաև խոշոր հարկատուների ցուցակում են հայտնվում, ինչը չափազանց կարևոր է, որովհետև այդ բյուջետային մուտքերը նաև այդ թվում ծառայում են առողջապահության ոլորտի ֆինանսավորմանը։
Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնը, իհարկե, մեր երկրի կարևորագույն առողջապահական ինստիտուտներից, հաստատություններից է, և մենք ապրում ենք մի ժամանակահատվածում, երբ իսկապես ուռուցք ունենալը դատավճիռ չէ, և մանավանդ ժամանակակից տեխնոլոգիաների զարգացման այս տեմպի մեջ քաղցկեղն արդեն իսկ դասվել է սովորական հիվանդությունների շարքին։ Ուրախ եմ, որ կարողանում ենք քայլ-քայլ գնալ մի իրավիճակի, երբ այդ ընկալումն ամբողջությամբ կհաստատվի նաև Հայաստանի Հանրապետությունում։
Եվ, իհարկե, մեզ համար ամենակարևորը՝ ամեն ինչ անել, որպեսզի ոչ թե ստիպված լինենք հիվանդություններ բուժել, այլ կարողանանք այնպիսի քաղաքականություն և միջավայր ստեղծել, որ նախ, հիվանությունները նախականխվեն, կանխվեն, վաղ ախտորոշվեն, և գործողությունների այս շղթայի գործարկման պարագայում, իհարկե բնականոն կամ պոզիտիվ ելքն ավելի հավանական կդառնա։ Ուզում եմ գոհունակությամբ ընդգծել, որ մենք հիմա նաև կենտրոնացած ենք հիվանդությունների նախականխման և վաղ հայտնաբերման քաղաքականության վրա։ Նաև մեր Ֆիզիկայի ինստիտուտի արագացուցչի հետ կապված շատ կարևոր որոշումներ կայացնելու շեմին ենք, որը մեզ պիտի օգնի, որ ուռուցքները վաղ հայտնաբերվեն, և կարողանանք պատշաճ մակարդակով նաև այդ խնդիրը լուծել։
Իհարկե, բնական է, որ այս հոբելյանը նման հաստատությունում նաև այսպիսի գործնական թեմաների շոշափմամբ է անցնում, բայց վերադառնալով հոբելյանին՝ ուզում եմ ևս մեկ անգամ շնորհավորել և շնորհակալություն հայտնել կատարված աշխատանքի համար։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այն պատկերների համար, որ տեսա և, իհարկե, նաև համոզմունք հայտնել, որ ներսի ենթակառուցվածքն ավարտելուց հետո մենք նաև միջավայրը կբերենք նույն տեսքի և մակարդակի։ Դա կարևոր է ընդհանրապես ընկալումը փոխելու համար։
Կրկին ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել, շնորհավորել և հույս հայտնել, որ նման հաստատությունների զարգացմամբ մենք իրոք նոր մակարդակի առողջապահություն կունենանք։ Չնայած պետք է ասել, որ մինչ այս պահը առողջապահությունն այն ոլորտներից է, որտեղ մենք ամաչելու շատ քիչ բան ենք ունեցել կամ չենք ունեցել։ Եթե նույնիսկ եղել են ինչ-որ խնդիրներ՝ շենքային ենթակառուցվածքներ և այլն, դրանք ժամանակի ընթացքում լուծվել են և այլն։ Բայց գիտամասնագիտական ոլորտում, առողջապահության կազմակերպման ոլորտում իսկապես շատ լուրջ հաջողություններ ենք ունեցել, և թերևս հիմա ժամանակն է, որ այդ հաջողությունները հնարավորինս համահունչ լինեն միջազգային թրենդների, գործընթացների հետ։
Ժամանակն է, որ առողջապահության հասանելիության նոր մակարդակ ունենանք ամբողջ հանրապետության ծածկույթով, և ինչպես մենք այսօր քաղաքական կարևոր խնդիր ենք համարում կրթության հասանելիությունը, նույնպիսի կարևոր քաղաքական խնդիր է առողջապահության հասանելիությունը բոլոր մարզերում, բոլոր գյուղերում։ Բայց դա, իհարկե, չի նշանակում, որ բոլոր տեղերում պետք է լինեն արագացուցիչներ, բոլոր տեղերում պետք է լինեն գերժամանակակից սարքեր։ Պետք է լինի ճիշտ ենթակառուցվածք, որպեսզի ճիշտ պացիենտին ճիշտ օղակում ճիշտ սպասարկեն, որպեսզի հնարավոր լինի իսկապես որոշ օղակների ազատել գերծանրաբեռնվածությունից, և առողջապահության ոլորտում այլ հատվածներում, մարզերում, համայնքներում, բնակավայրերում, գյուղերում բացերը լրացնենք։ Այս դեպքում մենք իսկապես կկարողանանք հասնել լիակատար ներդաշնակության»։
Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի հիմնադրման 75-ամյակի առթիվ ՈւԱԿ-ի մի խումբ վաստակաշատ բժիշկներ ՀՀ վարչապետի կողմից արժանացել են պետական պարգևների։ Մասնավորապես՝
ՀՀ նախագահի հրամանագրով Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի հիմնադրման 75-ամյակի առթիվ, առողջապահության բնագավառում ներդրած նշանակալի ավանդի համար՝ Վ. Ա. Ֆանարջյանի անվան ՈւԱԿ-ի օնկոգինեկոլոգիական բաժանմունքի վարիչ Գագիկ Ջիլավյանը պարգևատրվել է Մխիթար Հերացու մեդալով։
Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի հիմնադրման 75-ամյակի առթիվ, առողջապահության բնագավառում ունեցած վաստակի համար՝ Վ. Ա. Ֆանարջյանի անվան ՈւԱԿ-ի տնօրենի գիտական գծով խորհրդական Գագիկ Բազիկյանը և ՈւԱԿ-ի որովայնային և էնդովիրաբուժության բաժանմունքի վարիչ Հմայակ Եփրեմյանը պարգևատրվել են Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի հուշամեդալով։
Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի հիմնադրման 75-ամյակի առթիվ, բարեխիղճ և արդյունավետ աշխատանքի համար՝ ՈւԱԿ-ի օնկոուրոլոգիական բաժանմունքի բժիշկ-ուրոլոգ Վիկտոր Բադեյանը, ՈւԱԿ-ի անզգայացման և վերակենդանացման բաժանմունքի անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգներ Արա Պապյանը և Սերգեյ Մարտիրոսյանը պարգևատրվել են Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի շնորհակալագրով։
Վարչապետ Փաշինյանն անձամբ հանձնել է պետական պարգևները և ևս մեկ անգամ շնորհավորել, մաղթել աշխատանքային արդյունավետ գործունեություն։

Настало время, чтобы мы вышли на новый уровень доступности медицинского обслуживания по всей стране – премьер присутствовал на открытии Клиники паллиативной службы
08/10/2022 15:26
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня посетил Национальный центр онкологии имени В.А. Фанарджяна, присутствовал на открытии Клиники паллиативной службы и принял участие в мероприятии по случаю 75-летия Центра, сообщает пресс-служба правительства Армении.
В мероприятии приняли участие министр здравоохранения Анаит Аванесян, вице-мэры Еревана Тигран Авинян и Геворг Симонян, депутаты Арсен Торосян и Нарек Зейналян, директора медицинских центров Армении, гости из Российской Федерации, Франции, Грузии и другие должностные лица.
Премьер-министр Пашинян в сопровождении министра здравоохранения Анаит Аванесян и директора Национального центра онкологии Нарека Манукяна обошел вновь открывшуюся клинику, ознакомился с проделанной работой и созданными условиями. Ответственные лица представили главе правительства направления и программы деятельности клиники: было доложено, что Клиника паллиативной службы, оснащенная современным медицинским оборудованием, соответствует международным стандартам строительства больниц и готова оказывать качественные и доступные медицинские услуги. Было отмечено, что в целях модернизации главного корпуса проведены масштабные работы по строительству и техническому перевооружению, будут предоставляться новые услуги, некоторые из которых являются эксклюзивными для Армении. Клиника паллиативной помощи будет иметь 26 палат на 30 коек, отдельную команду социально-психологической службы, который будет работать не только с пациентами, но и с их родственниками, штат включает 45 сотрудников. Общий объем капитальных вложений составляет 306 млн. драмов, которые были осуществлены за счет сбережений Центра.
Премьер-министр также посетил строительную площадку нового технологического корпуса Национального центра онкологии, ознакомился с ходом строительства. Николу Пашиняну подробно представили работу, проделанную в отделении радиационной онкологии.
В присутствии главы правительства состоялась также торжественная церемония открытия Научно-учебного конференц-зала имени профессора Айрапета Галстяна.
Премьер-министр Пашинян выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
«Уважаемая госпожа министр,
Уважаемые гости,
Прежде всего, я хотел бы поздравить всех нас с 75-летием Национального онкологического центра им. В.А. Фанарджяна и поблагодарить всех людей, которые посвятили себя и внесли свой вклад в развитие этой области в Армении. Здесь присутствует один из известных авторов этого вклада, и я рад, я приветствую, что по случаю этого юбилея у нас есть также такой зал.
Честно говоря, сегодняшний визит для меня очень важен, потому что, когда у нас идут обсуждения этих вопросов в кабинетах, очень важно затем прийти и посмотреть, к чему они привели. Даже для меня было приятной неожиданностью, что под государственным учреждением здравоохранения мы теперь можем понимать вот такую инфраструктуру и такое явление, и, конечно, наше понимание состоит в том, что мы должны поддерживать как государственный, так и частный сектор в равной степени, чтобы создавать в какой-то мере условия конкуренции, чтобы правильная, честная и справедливая конкуренция привела к развитию сферы. Я рад, что на таких примерах мы видим, что эта политика может приносить результаты.
С радостью должен отметить, что как государственные, так и частные компании и организации сферы здравоохранения также входят в список крупных налогоплательщиков, что крайне важно, поскольку эти доходы бюджета идут в том числе и на финансирование сферы здравоохранения.
Национальный онкологический центр, безусловно, является одним из важнейших институтов и учреждений здравоохранения нашей страны, и мы живем во времена, когда онкологическое заболевание не является приговором, а особенно в таком темпе развития современных технологий онкологические заболевания уже причисляется к обыкновенным заболеваниям. Я рад, что мы можем шаг за шагом двигаться к ситуации, когда это восприятие будет полностью подтверждено в Республике Армения.
И, конечно же, самое главное для нас – сделать все для того, чтобы приходилось не лечить болезни, а вести такую политику и создавать такую среду, чтобы, во-первых, болезни предупреждались, предотвращались, диагностировались на ранней стадии, а в случае запуска этой цепочки действий, конечно, нормальный или положительный исход стал более вероятным. Хочу с удовлетворением подчеркнуть, что мы сейчас также сосредоточены на политике профилактики и раннего выявления заболеваний. Также мы стоим на пороге принятия очень важных решений по ускорителю нашего Института физики, который поможет нам выявлять онкологию на ранней стадии и иметь возможность решать эту проблему на должном уровне.
Конечно, естественно, что юбилей в таком институте подразумевает обсуждение и таких практических тем, но, возвращаясь к юбилею, хочу еще раз поздравить и поблагодарить за проделанную работу. Я хочу поблагодарить вас за то, что я увидел здесь, и, конечно, выразить также уверенность в том, что после завершения внутренней инфраструктуры мы также приведем атмосферу к тому же уровню. Это важно в плане изменения восприятия в целом.
Хочу еще раз поблагодарить, поздравить и выразить надежду, что с развитием таких учреждений у нас действительно будет новый уровень здравоохранения. Хотя надо сказать, что до сих пор здравоохранение является одной из тех сфер, где нам почти нечего было стыдиться. Даже если и были какие-то проблемы - здания, инфраструктуры и т.д., то со временем они решались и т.д. Но в научно-профессиональной сфере, в области организации здравоохранения у нас действительно есть очень серьезные успехи, и, наверное, сейчас самое время, чтобы эти успехи максимально соответствовали международным трендам и процессам.
Настало время, чтобы мы вышли на новый уровень доступности медицинского обслуживания по всей стране, и точно так же, как сегодня мы считаем доступ к образованию важным политическим вопросом, доступ к медицинскому обслуживанию во всех областях и селах является не менее важным политическим вопросом. Но, конечно, это не значит, что везде должны быть ускорители, везде должны быть ультрасовременные устройства. Должна быть правильная инфраструктура, чтобы правильно обслуживать нужного пациента в нужном звене, чтобы можно было действительно освободить некоторые звенья от перегрузки, а также восполнить пробелы в других селах, областях, общинах, населенных пунктах в сфере здравоохранения. В таком случае мы действительно сможем добиться полной гармонии».
По случаю 75-летия Национального онкологического центра группа выдающихся врачей Центра была награждена государственными наградами. Премьер-министр Пашинян лично вручил государственные награды и еще раз поздравил их, пожелав им плодотворной работы.
В рамках мероприятия глава правительства посмотрел документальный фильм, посвященный 75-летию Национального центра онкологии имени В.А. Фанарджяна.