«Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը կարմիր գիծ է նաև միջազգային հանրության համար». ՔՊ-ն վստահեցնում է՝ միջանցքի մասին խոսք լինել չի կարող
10/10/2022 12:11
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից վստահեցնում են՝ միջանցքի մասին խոսք լինել չի կարող։
«Պաշտոնական որևէ ձևաչափում, ընդհանրապես, միջանցք բառը, բացի Լաչինից, այլ համատեքստում չի կարող օգտագործվել։ ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը սակարկման, բանակցման ենթակա չէ, ու ինչքան էլ սրա մասին խոսի Ալիևը կամ որևէ այլ պաշտոնյա, մենք պետք է հաշվի առնենք, որ սրանք կարող են լինել ցանկություններ, նկրտումներ, բայց սրանք երբեք չեն կարող տեղ գտնել պաշտոնական բանակցային գործընթացում։ Ես պաշտոնապես տեղեկացնում եմ՝ մեր ինքնիշխան տարածքից միջանցքի մասին չկա որևէ խոսակցություն որևէ պաշտոնական բանակցությունում», - ԱԺ-ում ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարեց ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանը։
Նա ընդգծեց՝ միջազգային հանրությունն ուղիղ ու աներկբա արձանագրել է՝ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը կարմիր գիծ է նաև միջազգային հանրության համար։
«Չի կարող խոսք գնալ որևէ միջանցքի մասին, որը կլինի ՀՀ ինքնիշխան տարածքում», - վստահեցրեց ՔՊ-ականը։
Խոսելով զորքերի հետքաշման մասին՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանն ասաց, թե զորքերի հետքաշման պահանջն ամենաբարձր մակարդակով դրվել է թե՛ Հայաստանի կողմից, թե՛ միջազգային գործընկերների կողմից։
«Այո՛, քննարկումներով, միջազգային ճնշման միջոցով մենք պետք է Ադբեջանին ստիպենք, որ զորքերը հետ քաշեն։ Հույս ունենք, որ դեպի դրականը տեղաշարժ կլինի», - նշեց նա:

Территориальная целостность Армении является красной линией также для международного сообщества – «Гражданский договор» заверяет, что о коридоре речи быть не может
10/10/2022 13:29
Депутаты фракции «Гражданский договор» заверяют, что о коридоре речи быть не может.
«В каком-либо официальном формате, вообще, слово "коридор", кроме Лачина, не может быть использовано в другом контексте. Территориальная целостность Республики Армения не поддается торгу, не подлежит переговорам. И сколько бы Алиев или какое-то должностное лицо не говорили об этом, мы должны учитывать, что эти желания, стремления никогда не могут стать предметом переговорного процесса. Я официально заявляю, что о коридоре по нашей суверенной территории нет никакого разговора в каких-либо переговорах», - заявила сегодня на брифинге депутат фракции «Гражданский договор» Рипсиме Григорян.
Она подчеркнула, что международное сообщество прямо и бесспорно констатировало, что территориальная целостность Армении является красной линией и для международного сообщества.
«О каком-либо коридоре по суверенной территории Республики Армения речи быть не может», - заверила депутат.
Что касается отвода азербайджанских войск, то секретарь фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян заявил, что требование об отводе войск на самом высоком уровне поставлено как со стороны Армении, так и международных партнеров.
«Да, путем обсуждений, международного давления мы должны заставить Азербайджан отвести войска. Мы надеемся, что будет зафиксирован положительный прогресс», - отметил он.