ՄԻՊ-ը ԵԱՀԿ ՄԽ Ֆրանսիայի համանախագահին ներկայացրել է հայ զինծառայողների ու կանանց նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացված խոշտանգումների դեպքերը
11/10/2022 13:12
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյին։
Հանդիպման ընթացքում Պաշտպանը ներկայացրել է Ադրբջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի վրա հարձակման հետևանքները՝ անդրադառնալով միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների կոպիտ ու շարունակվող խախտումներին։
Պաշտպանը ներկայացրել է հայ զինծառայողների, մասնավորապես, կանանց նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացված խոշտանգումների, անմարդկային ու նվաստացնող վերաբերմունքի դեպքերը, ինչպես նաև փոխանցել է Պաշտպանի հաստատության կողմից այս փաստերն ամրագրող  ոչ հրապարակային զեկույցը։
Ռոքվոյը կարևորել է Պաշտպանի հաստատության կողմից իրականցվող աշխատանքները և հայտնել պատրաստակամություն շարունակելու համագործակցությունը։

Омбудсмен Армении представила сопредседателю МГ ОБСЕ от Франции факты пыток армянских военнослужащих и женщин
Защитник прав человека Армении Кристине Григорян встретилась с сопредседателем Минской группы ОБСЕ сопредседателем Минской группы ОБСЕ от Франции Брисом Рокфо.
В ходе встречи омбудсмен Армении представила последствия агрессии Азербайджана против Армении, коснувшись повсеместных грубых нарушений прав человека и норм международного гуманитарного права.
Защитник прав человека в частности представила многочисленные факты пыток армянских военнослужащих, в том числе женщин, бесчеловечного и унижающего достоинство обращения со стороны вооруженных сил Азербайджана, а также передала непубличный доклад офиса омбудсмена, в котором закреплены доказательства военных преступлениях азербайджанской стороны.
Брис Рокфо отметил важность проводимых офисом омбудсмена работ и выразил готовность продолжать сотрудничество.