«Հրապարակ». Փաշինյանից պահանջում են մինչև տարեվերջ ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հավաքական Արևմուտքը Նիկոլ Փաշինյանից պահանջում է մինչև տարեվերջ ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը։ Ըստ մեր աղբյուրի՝ հարցը քննարկվել է նաև հոկտեմբերի 6-ին՝ Պրահայում, փակ դռների ետևում։ Կան տեղեկություններ, որ Ալիևն առաջարկել է պայմանագիրը ստորագրել նոյեմբերի 9-ին։
Երկու տարի առաջ նույն օրը կնքվեց պատերազմից հետո կապիտուլյացիոն հայտարարությունը, հիմա ուզում է կրկնել իր հաղթանակը։ Փաշինյանն ընդդիմացել է՝ ասելով, որ այդ օրը վատ խորհուրդ ունի հայ ժողովրդի համար, կարող են մարդիկ ենթադրել, թե խաղաղության պայմանագիրը ոչ թե նոր դռներ է բացելու մեր առաջ՝ ինչպես ինքն է փորձում համոզել, այլ լինելու է երկրորդ կապիտուլյացիան։
Դրանից բացի, Նիկոլ Փաշինյանն առաջ է քաշել ՀՀ սուվերեն տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրս գալու հարցը, ասելով՝ քանի դեռ զորքերը դուրս չեն եկել ՀՀ տարածքից, պայմանագիր չի կնքի։ Իսկ Ադրբեջանն էլ չի կորցրել Մեղրիով միջանցք ստանալու ախորժակը, և անգամ իշխանական շրջանակներում չեն բացառում նոր էսկալացիայի վտանգը»։

«Грапарак»: Запад требует от Пашиняна подписать мирный договор до конца года
Коллективный Запад требует от Никола Пашиняна подписать мирное соглашение до конца года, пишет газета «Грапарак».
«Как сообщает наш источник, вопрос обсуждался также 6 октября в Праге за закрытыми дверями. Есть сведения, что Алиев предложил подписать соглашение 9 ноября.
Два года назад в этот день было подписано заявление о капитуляции после войны, теперь он хочет повторить свой триумф. Пашинян противился этому, заявив, что этот день у армянского народа связан с плохими ассоциациями, люди могут предположить, что мирное соглашение станет второй капитуляцией, а не открытием новых дверей, как он пытается убедить.
Кроме того, Никол Пашинян поставил вопрос вывода азербайджанских войск с суверенной территории Республики Армения, заявив, что не подпишет соглашение до тех пор, пока войска не будут выведены с территории Армении. А Азербайджана все еще стремится получить коридор через Мегри, и даже во властных кругах не исключают опасности новой эскалации», - пишет газета.