«Երեկ ենք իմացել, որ արդեն պատրաստ է կառավարության որոշման նախագիծը». Ֆիզկուլտինստիտուտն ու Բրյուսովի անվան համալսարանը միավորվում են Մանկավարժական համալսարանի հետ. Ռեկտոր
12/10/2022 16:52
ԿԳՄՍ-ում գաղտնի նախագիծ է շրջանառվում, որով նախատեսում են փակել Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանը։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր Վ.Բրյուսովի պետական համալսարանի ֆակուլտետի Սոցիալական գիտությունների և սերվիսի ֆակուլտետի դեկան Ցոլակ Ակոպյանը:
«Այս «ժողովրդավար» կառավարության համար կարծես սովորական աշխատաոճ է դարձել կարևոր որոշումների թաքուն ընդունումը։ Ի դեպ՝ երեկ, երբ Հոգաբարձուների խորհրդի նիստում քննարկվում էր Ռեկտորի ընտրության մրցույթ հայտարարելու հարցը, օրակարգի հաստատմանը դեմ էին արտահայտվում Կառավարության ներկայացուցիչները՝ բերելով այն փաստարկը, թե այս պահին շրջանառվում է բուհերի միավորման հարցը։ Մեկ է, չեք կարողանալու մեկ որոշմամբ վերացնել 90-ամյա ավանդույթ ունեցող բուհը»,- գրել էր նա։
Գրառումից հետո բուհում դասադուլ է սկսվել, տեղեկացնում է 168․am-ը։
«Շատ հարցեր մնացել են չպատասխանված, և մենք սպասում էինք, թե երբ կլինի այդ նախագիծը, հարցերի պատասխանները, թե կոնկրետ որ համալսարանը որ համալսարանի հետ է միավորվում, ինչո՞ւ, ի՞նչ ժամկետներում, ի՞նչ հիմնավորմամբ»,- բուհի մոտ ելույթ ունենալով՝ հայտարարել է համալսարանի ռեկտոր Կարինե Հարությունյանը:
«Երեկ համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նիստի ժամանակ այս հարցը քննարկվել է, որից հետո բավականին ստույգ աղբյուրներից տեղեկացել ենք, որ առաջնահերթ այդ խոշորացման պլանում Բրյուսովի անվան պետական համալսարանն է: Երեկ ենք մենք դրա մասին իմացել և երեկ ենք իմացել, որ արդեն պատրաստ է կառավարության որոշման նախագիծը, որով, ինչպես ասացի, Ֆիզկուլտինստիտուտն ու Բրյուսովի անվան համալսարանը միավորվում են Մանկավարժական համալսարանի հետ: Այդ առումով այս բողոքի ալիքը՝ թե՛ աշխատակազմի, թե՛ դասախոսական կազմի, թե՛ ուսանողության հետ, այդ լուրի տարածումից հետո է առաջացել»,- ասել է Կարինե Հարությունյանը:
Ռեկտորը նշել է, որ ստորագրահավաք են անում և այսօր համալսարանի անունից պաշտոնապես դիմելու են ԿԳՄՍ նախարարություն, անձամբ նախարարին, դիմելու են նաև Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահին, որպեսզի քննարկում կազմակերպվի համալսարանում. «Հարցը մեր համալսարանի ուսանողության և աշխատակազմի հետ չի քննարկվել: Որպեսզի այս հարցը քննարկվի, բարձրաձայնվեն մեր մտահոգությունները, որպեսզի լսվի մեր կարծիքը, այդ թվում՝ ուսանողների, դասախոսների, և փորձենք մեր տեսակետն արտահայտել, շեշտել, որ գրեթե 90 տարվա պատմություն ունեցող այս համալսարանն իր ուրույն դիրքն ունի մեր թե՛ բուհական համակարգում, թե՛ ընդհանրապես Հայաստանում, որ համալսարանը մեծ հեղինակություն վայելող համալսարան է, և մենք չենք ցանկանում, որ Բրյուսովի անվան պետական համալսարանը միավորվի որևէ այլ համալսարանի հետ որևէ սցենարով: Ես հիմա արտահայտում եմ բոլորի կարծիքը՝ և՛ ուսանողության, և՛ դասախոսության: Բոլորս այս հարցում միակարծիք ենք, այս հարցը պետք է բարձրաձայնենք ու քննարկենք: Եթե թույլ տաք, հիմա վերադառնանք մեր բնականոն աշխատանքին: Մինչև շաբաթվա վերջ պետք է խնդրենք հանդիպում մեզ հետ»,- նշել է ռեկտորը:
Նա խնդրել է ուսանողներին իրենց շարքերից ամենաշատը 50 հոգի պատվիրակել, որոնք քննարկումը կվարեն թե՛ նախարարության ներկայացուցչի, թե՛ կառավարության հետ:
«Ես լիահույս եմ, որ մեր խոսքն ու կարծիքը լսվելու է: Հետագա քայլերի մասին կխոսենք, երբ լինի այդ հանդիպումը: Մենք 4500 ուսանող ունենք, բնական է, բոլորի հետ հնարավոր չէ վարել երկխոսություն, լսել կարծիքը, ուրեմն դուք պետք է ընտրեք ուսանողներին, ովքեր պետք է մասնակցեն քննարկմանը: Ունենք մոտ մեկ շաբաթ ժամանակ այդ հարցերը պարզելու, և նորից կհավաքվենք, կքննարկենք, եթե մեզ համար ոչ բարեհաճ տարբերակով լուծում լինի», - եզրափակել է Կարինե Հարությունյանը:

Вчера мы узнали, что проект решения правительства уже готов: институт физической культуры  и университет имени В.Брюсова объединяются с педагогическим университетом – ректор
12/10/2022 17:55
Вчера мы узнали, что проект решения правительства уже готов: институт физической культуры и университет имени В.Брюсова объединяются с педагогическим университетом – ректор
Министерство образования, науки, культуры и спорта ввело в обращение тайный проект, которым предусматривается закрыть Государственный университет имени В. Я. Брюсова. Об этом сообщил на своей странице в Facebook декан факультета социальных наук и сервиса Государственного университета имени В. Я. Брюсова Цолак Акопян.
«Для этого "демократического" правительства, кажется, стало обычной рабочей практикой тайное принятие важных решений. Кстати, вчера, когда на заседании Совета попечителей обсуждался вопрос объявления конкурса по выбору ректора, представители правительства выступили против утверждения повестки, приведя в качестве аргумента тот факт, что в данный момент обсуждается вопрос объединения вузов. Все равно, вам не удастся одним решением уничтожить имеющий 90-летнюю традицию вуз», - написал он.
После опубликования этой записи в вузе началась забастовка, сообщает 168․am.
«Множество вопросов остаются без ответа, и мы ждем, когда будет опубликован этот проект, ответы на вопросы: конкретно какой университет будет объединен с другим университетом, когда и в какие сроки, с каким обоснованием», - заявила ректор университета Карине Арутюнян, выступая перед вузом.
«Вчера во время заседания Совета попечителей университета этот вопрос обсуждался, после чего мы узнали из довольно достоверных источников, что в план этого укрупнения в первоочередном порядке включен Государственный университет имени В. Брюсова. Вчера, когда мы узнали об этом, и о том, что уже готов проект решения правительства, согласно которому, как я сказала, институт физической культуры и Государственный университет имени В.Брюсова будут объединены с Армянским государственным педагогическим университетом. В этом плане эта волна протеста – как персонала, так и преподавательского состава и студенчества – началась после этой информации», - сказала Карине Арутюнян.
Ректор отметила, что они начали сбор подписей, и сегодня от имени университета обратятся в министерство образования, науки, культуры и спорта, лично к министру, а также к председателю Совета попечителей университета, чтобы в университете было организовано обсуждение.
«Этот вопрос не обсуждался со студенчеством и персоналом нашего университета. Нужно, чтобы этот вопрос обсуждался, была озвучена наша обеспокоенность, чтобы выслушали наше мнение, в том числе, студентов и преподавателей, и мы смогли выразить наше мнение, отметить, что имеющий почти 90-летнюю историю этот университет занимает свое прочное место как в вузовской системе, так и в Армении в целом, что университет пользуется большим авторитетом, и мы не хотим, чтобы Государственный университет имени В.Брюсова объединялся с другим университетом по какому-либо сценарию. Сейчас я выражаю мнение всех – и студенчества, и преподавателей. Мы все единодушны в этом вопросе и должны поднять и обсудить этот вопрос. Если позволите, сейчас мы вернемся к нормальной работе. До конца недели мы должны попросить провести встречу с нами», - отметила ректор.
Она попросила студентов делегировать 50 человек для проведения обсуждений как с представителем министерства, так и правительством.
«Я полна надежды, что наше мнение будет услышано. О дальнейших шагах поговорим, когда состоится встреча. В нашем вузе учится 4500 студентов и, естественно, невозможно вести диалог со всеми, выслушать их мнение, значит, вы должны выбрать из своих рядов студентов, которые будут участвовать в обсуждении. У нас есть примерно неделя для выяснения этих вопросов, и если решение будет неблагоприятным для нас, то мы снова соберемся и обсудим это», - резюмировала Карине Арутюнян.