Հայաստանի նման մարտական վիճակում գտնվող երկրներում զինվորական ծառայության պայմանները ոչ թե հեշտացնում են, այլ դժվարեցնում. Սեյրան Օհանյան
Հայաստանի նման մարտական վիճակում գտնվող երկրներում զինվորական ծառայության պայմանները ոչ թե հեշտացնում են, այլ, ընդհակառակը, դժվարեցնում են, «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ է հայտնել ՊՆ նախկին նախարար, «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը՝ անդրադառնալով ՊՆ-ի նոր որոշմանը, որով հրաժարվում են պահեստազորի եռամսյա հավաքներից և փոխարեն հավաքները 25-օրյա ժամկետով են իրականացնում:
ՊՆ նախկին նախարարը շեշտել է՝ հավաքների կազմակերպման ժամկետները զորահավաքության պատրաստության ծրագրի և պահեստազորայինի զինվորական հաշվառման մասնագիտության համաձայն պետք է իրականացվեն և պետք է միտված լինեն զինվորականի ունակությունների կատարելագործմանն ու մշտական պատրաստվածության պահպանմանը։
«Այդ հավաքները կլինեն մեկշաբաթյա, 25-օրյա, թե եռամսյա, Կառավարությունը պետք է որոշի՝ ՊՆ-ի առաջարկությամբ: Ես կարծում եմ՝ եռամսյա հավաքների ժամկետը մարտական գործողությունների մեջ չգտնվող երկրի համար շատ է, բայց Հայաստանը մարտական գործողությունների մեջ գտնվող երկիր է: Առհասարակ, Հայաստանի նման երկրում ողջ ուժը պետք է ներդնել՝ անվտանգության ապահովման և պաշտպանության կազմակերպման համար, բանակի վերականգնման համար:
Ես այսօր ԶՈՒ կազմի վիճակի մասին տեղեկություններ չունեմ, բայց այն, որ հակառակորդը մշտապես սադրանք է իրականացնում և մենք տուժում ենք, միանշանակ է, ուստի ծառայության պայմանները պետք է խստացվեն, բայց դրանք զինվորական ծառայության և պաշտպանության վերականգնման ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումներ պետք է լինեն»,-ասել է նա:
Բանակի վերաբերյալ մեկ այլ ուշագրավ հայտարարություն էր այսօր արել Նիկոլ Փաշինյանը: Ըստ նրա՝ պայմանագրային զինծառայողի աշխատավարձը բարձրացնելով՝ Հայաստանն անցում է կատարում պրոֆեսիոնալ բանակի:
Սեյրան Օհանյանն ընդգծել է ՝ դա կարևոր է ծառայության նկատմամբ գրավչություն ստեղծելու առումով, բայց միայն աշխատավարձ բարձրացնելով՝ պրոֆեսիոնալ բանակ չեն կառուցում։
«Դա գրավչության կոմպոնենտ է՝ աշխատավարձ, բնակարանային պայմաններ, արժանապատիվ կենսաթոշակ և, իհարկե, ամենակարևորը՝ հասարակության վերաբերմունքը զինվորական ծառայողի նկատմամբ ու հայրենասիրական ոգին, ինչը, այս իշխանությունների օրոք, ոտնահարվել է»,-ասել է Օհանյանը:

В странах, которые находится в такой боевой ситуации как Армения, условия военной службы не облегчают, а наоборот усложняют – Сейран Оганян
13/10/2022 19:00
В странах, которые находится в такой боевой ситуации как Армения, условия военной службы не облегчают, а наоборот усложняют, такую точку зрения высказал в беседе с «ФактИнфо» бывший министр обороны, руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян, касаясь нового решения Минобороны о сокращении трехмесячных сборов резервистов до 25 дней.
Бывший министр обороны отметил, что сроки организации сборов должны быть реализованы согласно программе мобилизационной подготовки и военно-учетной специальности резервистов и направлены на поддержание постоянной боевой готовности и усовершенствование навыков военного.
«Будут эти сборы 25-дневными или трехмесячными, должно решить правительство, по предложению Минобороны. Я считаю, что срок трехмесячных сборов для страны, которая не находится в боевых действиях, большой, но Армения – страна, которая находится в боевых действиях. Вообще, в такой стране как Армения, все силы должны быть направлены на обеспечение безопасности и организацию обороны, восстановление армии.
Сегодня у меня нет информации о состоянии состава ВС, но то, что противник постоянно осуществляет провокации и мы страдаем от этого, однозначно, посему условия службы должны ужесточаться, но это должны быть мероприятия, которые проводятся для восстановлении армии и военной службы», - сказал он.
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня сделал еще одно примечательное заявление об армии. По его словам, повышение зарплат контрактников – это переход Армения к профессиональной армии.
Сейран Оганян подчеркнул, что это важно в плане повышения привлекательности военной службы, но профессиональная армия не строится только на повышении зарплаты.
«Это компонент привлекательности: зарплата, жилищные условия, достойная пенсия, и, конечно, самое важное – отношение общества к военнослужащему и патриотический дух, что уничтожено при этой власти», - сказал Сейран Оганян.