Ականների տեղադրումը եղել է բացառապես Ադրբեջանի հետ շփման գծում, և այդ գործընթացը կատարվել է երկուստեք. Սուրեն Սարումյան
13/10/2022 11:34
Պաշտպանության բանակի կողմից ականների տեղադրումը եղել է բացառապես Ադրբեջանի զինված ուժերի հետ շփման գծում, և այդ գործընթացը կատարվել է երկուստեք:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի հարցադրմանն ի պատասխան՝ ասել է ԱՀ Պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Սուրեն Սարումյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում ընթացող ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կրկին հայտարարել է Արցախի բռնազավթված տարածքներում հայկական կողմի, իբր, նպատակաուղղված կերպով շուրջ մեկ միլիոն ականների տեղադրման մասին:
Սուրեն Սարումյանի խոսքով՝ առաջին պատերազմից հետո ադրբեջանական կողմի տեղադրած ականների մաքրման բազմաթիվ աշխատանքներ են իրականացվել, սակայն, հաշվի առնելով դրանց ծավալները, հարյուրավոր հեկտարներ դեռևս ականապատված են։
Սարումյանի պնդմամբ՝ այդ տարածքներում տեղադրված ականների վերաբերյալ ողջ տեղեկատվությունը միայն ադրբեջանական կողմին է հայտնի, և այս առումով հայկական կողմին ուղղված մտացածին մեղադրանքները միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու փորձ են:

Установка мин происходила исключительно на линии соприкосновения с Азербайджаном, и этот процесс осуществлялся с обеих сторон – Сурен Сарумян
13/10/2022 14:37
Установка мин Армией обороны происходила исключительно на линии соприкосновения с вооруженными силами Азербайджана, и этот процесс осуществлялся с обеих сторон.
Об этом в ответ на вопрос «Арцахпресс»  заявил пресс-секретарь министерства обороны Республики Арцах Сурен Сарумян.
Напомним, что сегодня, 13 октября, на очередном заседании Совета глав государств СНГ в столице Казахстана Астане президент Азербайджана Ильхам Алиев вновь заявил о якобы преднамеренном размещении армянской стороной около миллиона мин на оккупированных территориях Арцаха.
По словам Сурена Сарумяна, после первой войны было проведено много работ по обезвреживанию заложенных азербайджанской стороной мин, однако, учитывая их объемы, до сих пор заминированы сотни гектаров.
Сурен Сарумян подчеркнул, что вся информация о минах, установленных в тех районах, известна только азербайджанской стороне, и в этой связи фиктивные обвинения в адрес армянской стороны являются попыткой ввести международное сообщество в заблуждение․