Փաշինյանն ու Էրդողանը պայմանավորվել են հարաբերությունների կարգավորման շուրջ հանդիպումներն անցկացնել Թուրքիայում և Հայաստանում․ Չավուշօղլու
14/10/2022 16:32
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը պայմանավորվել են հարաբերությունների կարգավորման շուրջ հանդիպումներն անցկացնել Թուրքիայում և Հայաստանում, հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն։
«Հատուկ ներկայացուցիչները չորս անգամ հանդիպել են։ Հետագա հանդիպումները տեղի կունենան Թուրքիայում կամ Հայաստանում։ Մենք անկեղծորեն ենք վերաբերվում Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը»,- ասել է նա։
Չավուշօղլուի խոսքով՝ հիմնական խնդիրն այն է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր չի ստորագրվել։ Թուրքիայի ԱԳ նախարարն այս համատեքստում կրկին հայտարարել է, որ Թուրքիան Ադրբեջանի հետ համաձայնեցված է քայլեր ձեռնարկում։

Эрдоган и Пашинян договорились встречаться в Турции и Армении для нормализации отношений – Чавушоглу
14/10/2022 17:28
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и премьер-министр Армении Никол Пашинян договорились проводить встречи для нормализации отношений между своими странами на территориях Турции и Армении. Об этом глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил на пресс-конференции.
«Четыре наши встречи по нормализации проходили в третьих странах. В Праге в ходе встречи нашего господина президента с Пашиняном была достигнута договоренность по проведению встреч на территориях Турции и Армении», - отметил он.
По его словам, основная проблема в том, что между Арменией и Азербайджаном не подписан мирный договор. Глава МИД Турции заявил в этом контексте, что Турция координирует свои шаги с Азербайджаном.