«Նման բան պետք չէ անել». Սիմոնյանը չի կարծում, որ ՀՀ-ի ու Ադրբեջանի միջև կնքվելիք խաղաղության պայմանագրի մեջ պետք է որևիցե  հիշատակում լինի, որ Արցախը չի լինելու Ադրբեջանի կազմում (Տեսանյութ)
14/10/2022 13:05
«Նման բան պետք չէ անել». Սիմոնյանը չի կարծում, որ ՀՀ-ի ու Ադրբեջանի միջև կնքվելիք խաղաղության պայմանագրի մեջ պետք է որևիցե հիշատակում լինի, որ Արցախը չի լինելու Ադրբեջանի կազմում (Տեսանյութ)
Արցախի պատվիրակությունը ՀՀ ազգային ժողովում հանդիպել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ:
Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում վստահերեց՝  պատվիրակությունը բավարարված է եղել հանդիպումով:
«Քննարկել ենք  Մոսկվա կատարած իմ այցը, ներկայացրեցի հանդիպումները, քննարկումները, լսեցի մեր գործընկերներին: Շփումները, կարելի է ասել, գրեթե ամեն շաբաթ կան», - ասաց նա:
ԱԺ նախագահն ասաց, թե չի կարծում, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կնքվելիք խաղաղության պայմանագրի մեջ պետք է որևիցե  հիշատակում լինի, որ Արցախը չի լինելու Ադրբեջանի կազմում:
«Ես չեմ կարծում, որ  պետք է նման հիշատակում լինի, որովհետև դա, նախևառաջ, կարող է հայելային պահանջ ու ցանկություն առաջացնել, երկրորդը՝ Հայաստանը երբևիցե Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջ չի ունեցել ու տարածքների մասին շեշտումը միայն կբարդացնի ու, միգուցե, առ ոչինչ կսարքի հնարավոր կնքվելիք պայմանագիրը: Իմ անձնական կարծիքն է, որ նման բան պետք չէ անել», - հայտարարեց Սիմոնյանը:
Հարցին՝ այդ դեպքում ի՞նչ է լինելու Արցախի հարցը՝ նա արձագանքեց. «Մենք Արցախին առաջարկում ենք, որ Արցախն ինքնուրույն պետք է ներգրավված լինի ու ներգրավված է  բոլոր քննարկումների մեջ, իսկ  Հայաստանը պետք է մաքսիմալ  ներգրավված լինի այդ խոսակցությունների մեջ, որովհետև եղել է տարբերակ, որտեղ Հայաստանն ու Արցախը, որպես այդպիսին, առանձնացնելու տարբերակով է եղել, մենք չենք գնացել այդ տարբերակին»:
Նա ասաց, որ Ադրբեջանը մշտական ուղիղ կապի մեջ է Արցախի իշխանության հետ:
«Նույնիսկ լինում են դեպքեր, որ Արցախի իշխանություններն ավելի շատ են տեղեկացված լինում, քան՝ մենք», - ասաց Սիմոնյանը:

«Этого не нужно делать» – Ален Симонян считает, что в заключаемом между Арменией и Азербайджаном мирном договоре не должно быть никакого упоминания об Арцахе
14/10/2022 14:01
Делегация Арцаха встретилась в парламенте Армении со спикером Национального Собрания Аленом Симоняном.
В беседе с журналистами Ален Симоонян заверил, что делегация была удовлетворена встречей.
«Мы обсудили мой визит в Москву, я представил встречи, обсуждения, выслушал наших коллег. Можно сказать, что общаемся почти каждую неделю», - заявил он.
Спикер парламента отметил, что не считает, что в заключаемом между Арменией и Азербайджаном мирном договоре должно быть какое-либо упоминание о том, что Арцах не будет в составе Азербайджана.
«Я не считаю, что должно быть такое упоминание, потому что это, во-первых, это может вызвать зеркальное желание и требование, и, во-вторых, у Армении никогда не было никаких территориальных требований к Азербайджану и упоминание о территориях только осложнит и, возможно, сведет на нет возможный заключаемый договор. Мое личное мнение, что этого не нужно делать», - заявил Симонян.
На вопрос, а что произойдет в таком случае с вопросом Арцаха, он ответил: «Мы предлагаем Арцаху, чтобы Арцах был самостоятельно вовлечен, и вовлечен во все обсуждения, а Армения должна максимально участвовать в этих разговорах, потому что был вариант, в котором Армения и Арцах, как таковые, были в отделенном варианте, но мы не пошли на этот вариант».