Արցախն Ադրբեջանի կազմում «խցկելու» ցանկացած փորձ բերելու է երկու տարբերակի՝ կա՛մ արյունահեղության, կա՛մ Արցախի հայաթափման. Դավիթ Բաբայան (Տեսանյութ)
14/10/2022 13:45
Եկել ենք այստեղ՝ շատ անկեղծ քննարկումներ իրականացնելու համար, ԱԺ-ում այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը։
«Յուրահատուկ իրավիճակում է գտնվում ողջ հայությունը, առավել ևս՝ Արցախը։ Մենք առերեսվում ենք գոյաբանական մարտահրավերների։ Շատ կարևոր է, որ հիմա մի շարք հարցերի պատասխաններ ստանանք և տեղեկանանք տարբեր գործընթացների մասին։ Կարևոր է, որ ունենանք կայուն կապ՝ կառույցների մակարդակով։ Ազնվորեն քննարկել ենք նույնիսկ ամենաբարդ հարցերը, մեզ համար կարևոր է, որ Արցախի պարագայում ունենանք հստակ դիրքորոշում», - ասաց  Դավիթ Բաբայանը։
Հիշեցնենք՝ Արցախի պատվիրակությունն այս օրերին Երևանում է և հանդիպումներ է ունենում ՀՀ իշխանության տարբեր ներկայացուցիչների հետ։
Բաբայանն ասաց, որ առաջիկայում հանդիպումներ են ունենալու նաև նախագահի, վարչապետի և արտաքին գործերի նախարարի հետ։
«Մենք դեմ չենք, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հարաբերությունները բարելավեն, սակայն պետք է հասկանանք, որ Արցախի և ողջ հայության համար անընդունելի է Արցախը ճանաչել Ադրբեջանի մաս։ Այս հանդիպումների ընթացքում եղան պարզաբանումներ, որ որևէ մեկը չի պատրաստվում Արցախը թողնել կամ ճանաչել Ադրբեջանի մաս։ Հիմա պետք է շատ ճկուն քաղաքականություն վարենք», - ասաց Արցախի արտգործնախարարը։
Դավիթ Բաբայանն ասաց, որ Արցախն Ադրբեջանի կազմում «խցկելու» ցանկացած փորձ բերելու է երկու տարբերակի՝ կա՛մ արյունահեղության, կա՛մ Արցախի հայաթափման։

Давид Бабаян: Любая попытка «втиснуть» Арцах в состав Азербайджана приведет к двум вариантам – либо к кровопролитию, либо к изгнанию армян из Арцаха.
14/10/2022 14:35
Мы приехали в Ереван для проведения очень искренних обсуждений, заявил сегодня глава МИД Республики Арцах Давид Бабаян в беседе с журналистами в парламенте Армении.
«Все армяне находится в уникальной ситуации, тем более Арцах. Мы сталкиваемся с экзистенциальными вызовами. Сейчас очень важно получить ответы на ряд вопросов, информацию о различных процессах. Важно, чтобы мы имели стабильную связь, на уровне структур. Честно обсуждали даже самые сложные вопросы, нам важно иметь четкую позицию по Арцаху», - сказал Давид Бабаян.
Напомним, делегация по главе с президентом Арцаха находится в эти дни в Ереване и проводит встречи с различными представителями власти Армении.
Давид Бабаян отметил, что предстоят также встречи с президентом, премьер-министром министром иностранных дел.
«Мы не против улучшения отношений между Арменией и Азербайджаном, но нужно  понимать, что для Арцаха и всего армянства неприемлемо признание Арцаха частью Азербайджана. В ходе этих встреч было разъяснения, что никто не собирается признавать Арцах частью Азербайджана. Сейчас мы должны вести очень гибкую политику», - сказал глава МИД Арцаха.
Давид Бабаян отметил, что любая попытка «втиснуть» Арцах в состав Азербайджана приведет к двум вариантам – либо к кровопролитию, либо к изгнанию армян из Арцаха.