Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի ռիսկը մնում է շատ բարձր. Նիկոլ Փաշինյան
Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի ռիսկը մնում է շատ բարձր, ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը սա պայմանավորել է նրանով, որ Ադրբեջանը շարունակում է հետևողականորեն խախտել հրադադարի ռեժիմը՝ փորձելով իրենց սադրիչ գործողությունները վերագրել հայկական կողմին։
«Հետագա էսկալացիայի ևս մեկ գործոն կարող է լինել անվտանգության տարածաշրջանային կազմակերպությունների կողմից ստեղծված իրավիճակին ոչ ադեկվատ արձագանքը, ինչը շատ սուր հարցադրումներ է առաջացրել հայ հասարակության մեջ»,- ընդգծել է Փաշինյանը:
Նա նշել է, թե պաշտոնական Բաքվի և այլ ադրբեջանական աղբյուրների հռետորաբանությունը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը Հայաստանի ավելի շատ տարածքներ գրավելու մտադրություններ ունի, ինչը պետք է կանխել:

Риск новой агрессии со стороны Азербайджана остается очень высоким – премьер-министр Армении
Риск новой агрессии со стороны Азербайджана остается очень высоким, заявил сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян на очередном заседании Совета глав государств СНГ.
Премьер-министр обусловил это тем, что Азербайджан продолжает последовательно нарушать режим прекращения огня, пытаясь приписать свои провокационные действия армянской стороне.
«Еще одним фактором дальнейшей эскалации может стать неадекватная реакция на сложившуюся ситуацию со стороны региональных организаций по безопасности, вызвавшая очень острые вопросы в армянском обществе», - подчеркнул Никол Пашинян.
Он отметил, что риторика официального Баку и другие азербайджанские источники после этого нападения показывают, что у Азербайджана есть намерения оккупировать больше территорий Армении, что необходимо предотвратить.