Միայն վերջին ագրեսիայի ժամանակ թշնամին Իշխանասարից հափշտակել է 8 000 գլուխ մանր եղջերավոր անասուն․ Մարդիկ, գյուղում ապրելով, խուսափում են անասնապահությամբ զբաղվել
15/10/2022 16:47
Սեպտեմբերին տեղի ունեցած ադրբեջանական ագրեսիայի ժամանակ թշնամին Սյունիքի մարզից հափշտակել է 8 000 գլուխ մանր եղջերավոր անասուն եւ 8 տնակ, News.am-ին հայտնել է Գորիսի փոխքաղաքապետ Իրինա Յոլյանը:
«Ընդհանուր առմամբ այդ հրետակոծության վնասները մեր կողմից հաշվառվել են եւ ներկայացվել են մարզպետարան: Տների վնասի մասով Վերիշեն եւ Ակներ գյուղերում արդեն բնակիչները փոխհատուցումներ ստացել են: Մոտ 31 ֆերմերներ իրենց անասուններին կորցրել են, որովհետեւ թշնամին հափշտակել է 8 000 գլուխ մանր եղջերավոր անասուններ Իշխանասարից․ խոսքը գնում է Խնձորեսկ եւ Վերին Խնձորեսկ բնակավայրերի ֆերմերների մասին: Նաեւ ունեցել են մեքենաներ այդ հատվածում, որոնք որպես տնակների կցորդներ են ծառայել, եւ այդ 8 տնակները նույնպես հափշտակվել են: Այս մասին հավաքագրված ինֆորմացիան ներկայացրել ենք մարզպետարան, այս պահին դեռ որեւէ ինֆորմացիա չկա»,- ասել է նա:
Փոխքաղաքապետի խոսքով` դեռ վերջնական հստակեցված չէ վնասի չափը, քանի որ դեռ որոշված չէ` ոնց է հաշվարկն արվելու:
«Ընդհանրապես, 2020 թվականի պատերազմից հետո մեր արոտավայրերը զգալի կրճատվել են, եւ մենք լուրջ խնդիրներ ունենք այդ մասով: Ժամանակ առ ժամանակ անասուները անցել են թշնամու վերահսկողության տակ գտնվող հատված, եւ դեռ փոխհատուցումները չեն ստացել: Այնպես որ, ժամանակ առ ժամանակ այդ կորուստները բերում են նրան, որ մարդիկ, գյուղում ապրելով, խուսափում են անասուններ պահելուց»,-ասել է Յոլյանը՝ հավելելով, որ ե՛ւ պատերազմի, ե՛ւ վերջին ագրեսիայի ընթացքում անվտանգային միջավայրը շատ է փոխվել` ազդելով գյուղատնտեսության վրա:
Յոլյանը նշել է, որ այժմ իրենք փորձում են նոր գործիքակազմով նպաստել գյուղատնտեսության զարգացմանը․ այս պահին փորձում են մարզում զարգացնել մեղվապահությունը, վերապատրաստման դասընթացներ են կազմակերպում:

Во время сентябрьской агрессии враг угнал из Ишханасара 8 000 голов мелкого рогатого скота – Ирина Йолян
15/10/2022 17:20
В ходе сентябрьской азербайджанской агрессии враг угнал из Сюникской области 8 000 голов мелкого рогатого скота. Об этом заявила в беседе с корреспондентом News.am заместитель мэра города Горис Ирина Йолян.
«В целом ущерб, нанесенный в результате обстрела, уже подсчитан и представлен в областную администрацию. Жители сел Веришен и Акнер уже получили компенсацию за ущерб, нанесенный их домам. Примерно 31 фермер потерял скот из-за того, что противник из Ишханасара угнал 8000 голов мелкого рогатого скота, речь идет о фермерах населенных пунктов Хндзореск и Верин Хндзореск.
У них там были еще и машины, которые служили прицепами к домикам, и эти 8 домиков они украли. Собранные сведения об этом мы передали в областную администрацию, на данный момент информации пока нет», - заявила Йолян.
По ее словам, размер ущерба еще окончательно не определен, поскольку еще не решено, как будет производиться расчет.
«В целом после войны 2020 года наши пастбища значительно сократились, и у нас есть серьезные проблемы в этом плане. Время от времени скот переходил на территорию, находящуюся под контролем противника, и до сих пор компенсаций нет. Так что время от времени эти потери приводят к тому, что люди, живущие в селе, не хотят держать скотину», - сказала заместитель мэра города Горис, добавив при этом, что в результате войны и недавней агрессии среда безопасности сильно изменилась, отразившись и на сельском хозяйстве.
Йолян упомянула и о том, что сейчас они стараются новыми инструментариями способствовать развитию сельского хозяйства, например, ведутся работы по развитию пчеловодства в области, организуются курсы переподготовки.