Ներքին Հանդում Ադրբեջանի շարունակվող ոտնձգության հետևանքով բնակիչների համար ստեղծվել է առավել դժվարին իրավիճակ. ՄԻՊ
15/10/2022 11:44
Մարդու իրավունքների պաշտպանն այցելել է Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ համայնք, որը սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի վրա ադրբեջանական հարձակման հետևանքով անվտանգային առավել դժվար իրավիճակում է հայտնվել։
Պաշտպանը հետաքրքրվել է համայնքի բնակիչների անվտանգության ապահովման, կենսական ենթակառուցվածքներից ու հաղորդակցության ուղիներից օգտվելու, բնակիչների սեփականության իրավունքի խախտումների փաստերից։
Պաշտպանն արձանագրել է, որ Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական զինուժի ագրեսիվ ու շարունակվող ոտնձգության հետևանքով համայնքի բնակիչների, հատկապես կանանց ու երեխաների համար ստեղծվել է առավել դժվարին իրավիճակ՝ հոգեբանական ու ֆիզիկական անձեռնմխելիության, բնականոն կենսաապահովման, սեփականության ու կրթության իրավունքի և այլ հիմնարար իրավունքների իրացման համար։
Քրիստիննե Գրիգորյանը տեղեկացրել է բնակիչներին, որր փաստահավաք առաքելության հետևությունները կներկայացվեն ինչպես միջազգային հանրությանը, այնպես էլ կոնկրետ առաջարկություններ կուղարկվեն կառավարությանը՝ առաջարկելով լուծումներ արձանագրված խնդիրների համար:

Из-за продолжающихся посягательств Азербайджана в селе Неркин Ханд сложилась сложная ситуация – омбудсмен Армении
15/10/2022 13:21
Защитник прав человека Армении Кристине Григоорян посетила общину Неркин Ханд Сюникской области, где в результате развязанной 13 сентября Азербайджаном агрессии против Армении сложилась наиболее сложная ситуация.
Омбудсмен ознакомилась с мерами по обеспечению безопасности жителей общины, возможностями использования жизненно важных инфраструктур и коммуникаций, фактами нарушения прав жителей общины на собственность.
Кристине Григорян зафиксировала, что в результате агрессивных и продолжающихся посягательств вооруженных сил Азербайджана на суверенную территорию Армении жители общины, особенно женщины и дети, оказались в наиболее сложной ситуации. Речь идет об обеспечении прав психологической и физической неприкосновенности, нормальном жизнеобеспечении, права на собственность и образование, а также других фундаментальных прав.
Омбудсмен проинформировала жителей, что результаты миссии по сбору фактов будут представлены международному сообществу, а также правительству Армении будут направлены конкретные предложения для решения зафиксированных проблем.