Կոչ եմ անում միջազգային գործընկերներին խստորեն և հասցեական դատապարտել ՀՀ-ի դեմ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության սանձազերծած ագրեսիան. Ալեն Սիմոնյան
17/10/2022 13:19
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 17-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆաբիո Վազ Պիտալուգային: ՀՀ ԱԺ նախագահը բարեմաղթանքներ է հղել նորանշանակ դեսպանին առաքելության իրականացման գործում:
Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերությունների միջխորհրդարանական ձեւաչափին՝ Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ Ազգային ժողովում ձևավորվել է Հայաստան-Բրազիլիա բարեկամական խումբ՝ հույս հայտնելով Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության Ազգային կոնգրեսում մոտ ապագայում Բրազիլիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ստեղծման վերաբերյալ:
Կողմերը փաստել են բազմոլորտ համագործակցության կարևորության և դրան նպաստելու քայլերի իրականացման մասին:
Հանդիպմանը քննարկվել են սեպտեմբերի 13-ի Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիային և դրա հետևանքներին վերաբերող մանրամասներ:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ միջազգային գործընկերներին կոչ է անում խստորեն և հասցեական դատապարտել Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության սանձազերծած ագրեսիան, ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված` տարածքային ամբողջականության դեմ ուժի և ուժի կիրառման սպառնալիքի արգելման սկզբունքի կոպտագույն խախտումները:

Призываю международных партнеров строго и адресно осудить развязанную военно-политическим руководством Азербайджана агрессию против Армении – Ален Симонян
17/10/2022 16:35
Председатель Национального Собрания Ален Симонян 17 октября принял Чрезвычайного и Полномочного посла Федеративной Республики Бразилия в Армении Фабио Ваза Питалугу, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Спикер парламента пожелал новоназначенному послу успехов в выполнении его миссии.
Касаясь межпарламентского формата двусторонних отношений, Ален Симонян сообщил, что в Национальном Собрании сформирована группа дружбы Армения-Бразилия, выразив надежду на создание в ближайшем будущем соответственно группы Бразилия-Армения в Национальном конгрессе Бразилии.
Стороны подчеркнули важность многовекторного сотрудничества и реализации способствующих этому шагов.
На встрече обсуждены подробности агрессии Азербайджана 13 сентября против суверенной территории Республики Армения и ее последствия. Ален Симонян отметил, что призывает международных партнеров строго и адресно осудить развязанную военно-политическим руководством Азербайджана агрессию против Республики Армения, грубейшие нарушения закрепленного Уставом ООН принципа запрета применения силы и угрозы силой в отношении территориальной целостности.