ՀՀ ՄԻՊ-ը Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի պատվիրակությանը ներկայացրել է պատերազմական հանցագործությունները
17/10/2022 12:21
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդունել է Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի պատվիրակությանը, որի կազմում էին խորհրդարանականներ Ստեֆան Մյուլեր-Ալտերմատը, Միշել Մատերն ու Շվեյցարիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի գլխավոր քարտուղար Սարգիս Շահինյանը։
Հանդիպմանը մասնակցել է Հայաստանում Շվեյցարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Լուկաս Ռոզենկրանցը։
Քրիստիննե Գրիգորյանը, ողջունելով Շվեյցարիայի խորհրդարանականների պատվիրակությանը, շնորհակալություն է հայտնել Հայաստան և ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակ այցի համար, ապա ներկայացրել հաստատության գործառույթները, դերը և մանդատը:
Պաշտպանն անդրադարձել է սեպտեմբերի 13-15-ը ՀՀ սուվերեն տարածքի վրա ադրբեջանական զինված ուժերի հարձակման հետևանքով մարդու իրավունքների շարունակական խախտումներին ու հումանիտար իրավիճակին, ներկայացրել է պատերազմական հանցագործությունները, որոնք արձանագրված են Պաշտպանի արտահերթ զեկույցներում։
«Չկա անվտանգություն առանց մարդու իրավունքների և երաշխավորված չեն մարդու իրավունքներն առանց անվտանգության», - շեշտել է Գրիգորյանը:
Պաշտպանը պատասխանել է պատվիրակության անդամներին հետաքրքրող հարցերին՝ ներառյալ Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող առաջնահերթություններին։
Պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել Մարդու իրավունքների պաշտպանին կատարվող աշխատանքի համար։

Омбудсмен Армении представила шве  царским парламентариям военные преступления Азербайджана
Защитник прав человека Армении Кристине Григорян приняла делегацию Национального Совета Швейцарской Конфедерации, в составе которой депутаты Штефан Мюллер-Альтерматт, Мишель Матер и генеральный секретарь парламентской группы дружбы Швейцария-Армения Саргис Шаинян. Во встрече также принял участие Чрезвычайный и Полномочный посол Швейцарии в Армении Лукас Розенкранц.
Кристине Григорян поприветствовала делегацию швейцарских парламентариев и поблагодарила их за визит в Армению и в офис Защитника прав человека. Омбудсмен представила гостям деятельность, роль и  мандат учреждения.
Омбудсмен обратилась к продолжающимся нарушениям прав человека и гуманитарной ситуации в результате недавнего нападения вооруженных сил Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения 13-15 сентября. Она также представила совершенные Азербайджаном военные преступления, которые зафиксированы во внеочередном докладе Защитника прав человека.
«Нет безопасности без соблюдения прав человека и права человека не гарантированы без обеспечения безопасности», - отметила Григорян.
Защитник прав человека ответила на интересующие членов делегации вопросы, в том числе касающиеся приоритетов защиты прав человека в Армении.