«Փաստ». ԱՄՆ կոնգրեսականները մի շարք հանդիպումներ են ունենալու, այդ թվում՝ հայ խորհրդարանականների հետ
18/10/2022 10:20
«Փաստ» թերթը գրում է. «Հոկտեմբերի 18-ին Հայաստան է ժամանելու ԱՄՆ կոնգրեսականների բավականին ներկայացուցչական կազմ։ Նախնական տեղեկությունների համաձայն, կոնգրեսականները մի շարք հանդիպումներ են ունենալու, այդ թվում՝ հայ խորհրդարանականների հետ։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, նախատեսվում են հանդիպումներ և՛ իշխանական, և՛ ընդդիմադիր պատգամավորների հետ, սակայն, մեր խորհրդարանական աղբյուրի փոխանցմամբ, հիմնական հանդիպումներն ու քննարկումները տեղի են ունենալու ԱԺ արտաքին հարաբերությունների և պաշտպանության ու անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովների շրջանակներում։
Նույն աղբյուրը թերթին փոխանցել է նաև, որ կոնգրեսականները խորհրդարանում հիմնականում պատրաստվում են քննարկել առաջիկայում հայադրբեջանական, այսպես կոչված, «խաղաղության պայմանագրի» ընդհանուր դրույթները, ինչպես նաև սահմանազատման ու սահմանագծման հետ կապված մոտեցումներն ու ընդհանուր այլ կազմակերպչական բնույթի հարցեր»։

«Паст»: Конгрессмены США проведут ряд встреч, в том числе с армянскими парламентариями
Газета «Паст» пишет, что 18 октября в Армению прибыла довольно представительная делегация конгрессменов США. По предварительным данным, конгрессмены проведут в Ереване ряд встреч, в том числе с армянскими парламентариями.
По сведениям издания, запланированы встречи как с депутатами правящей фракции, так и с оппозиционными депутатами.
«Однако как передает наш источник, основные встречи будут проходить в рамках постоянных парламентских комиссий по внешним связям и по вопросам обороны и безопасности.
По информации нашего источника, конгрессмены собираются в основном обсудить в парламенте общие положения армяно-азербайджанского так называемого «мирного договора», а также связанные с делимитацией и демаркацией подходы и общие вопросы организационного характера», - пишет газета.