Մեղադրանքը չեմ ընդունում, այն հորինված է. կապացուցեմ, որ որևէ առնչություն չունեմ նրա հետ, ինչ ինձ վերագրվում է. Փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյան
18/10/2022 15:36
Փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը վստահեցնում է՝ կաշառքի մեղադրանքի մասին խոսք չկա ու չի էլ կարող լինել։
«Ինձ ճանաչող մարդիկ շատ լավ  գիտեն, որ ես չեմ կարող ներգրավված լինել որևէ կոռուպցիոն հանցագործության մեջ», - դատարանի բակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ալեքսանյանը։
Նա նշեց, թե  իրեն առաջադրված մեղադրանքով՝ իբրև, ինքն օժանդակել է պաշտոնատար անձին՝ դատավոր Արուսյակ Ալեքսանյանին, որ վերջինս չարաշահի իր լիազորությունները։
«Մեղադրանքը չեմ ընդունում, այն հորինված է, կարող եմ բնորոշել որպես մերկապարանոց հայտարարություն», - ասաց փաստաբանը։
Ալեքսանյանը պնդեց՝ իր նկատմամբ կատարվողը ոչ այլ ինչ է, քան՝ մասնագիտական գործունեությանը միջամտել։
«Սա ինձ լռեցնելու փորձ է։ Ես բացարձակապես կալանավորվելուց չեմ վախենում, ես քննության ընթացքում կապացուցեմ, որ ոչ միայն մեղավոր չեմ, այլև որևէ առնչություն չունեմ նրա հետ, ինչ ինձ վերագրվում է», - հայտարարեց փաստաբանը։
Էրիկ Ալեքսանյանն ազատ էր արձակվել դատարանի նիստերի դահլիճից, քանի որ լրացել է նրա ձերբակալման ժամկետը։
Ընդմիջումից հետո դատական նիստը վերսկսվել է։ Այժմ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Արշակ Մաթևոսյանի նախագահությամբ, ընթանում է Էրիկ Ալեքսանյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին քննիչի միջնորդության քննությունը։

Это сфабрикованное обвинение, я докажу, что не имею отношения к тому, что мне приписывается – Эрик Алексанян
18/10/2022 16:26
Адвокат Эрик Алексанян утверждает, что об обвинении во взятке речи нет и быть не может.
«Знакомые со мной люди прекрасно знают, что я не могу быть вовлечен в какое-либо коррупционное преступление», - заявил Эрик Алексанян в беседе с журналистами во дворе суда.
Он отметил, что согласно предъявленному ему обвинению, он якобы способствовал должностному лицу – судье Арусяк Алексанян в злоупотреблении полномочиями.
«Я не принимаю обвинения, оно сфабрикованное, могу сказать, что это голословное заявление», - отметил адвокат.
Эрик Алексанян утверждает, что происходящее не что иное как вмешательство в его профессиональную деятельность.
«Это попытка заставить меня замолчать. Я абсолютно не боюсь ареста, в ходе следствия я докажу, что не только невиновен, но и не имею отношения к тому, что мне приписывается», - заявил адвокат.
Эрик Алексанян был освобожден в зале суда, поскольку истек срок его задержания.
После перерыва заседание суда возобновилось. Сейчас в суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Аршака Матевосяна рассматривается ходатайство о применении ареста в качестве меры пресечения в отношении адвоката Эрика Алексаняна.