«Հրապարակ». Պարզվեց, որ Պապիկյանի հայտարարությունն ընդամենը գաղափար է, որը դեռ պետք է դառնա նախագիծ, ընդունվի, նոր ուժի մեջ մտնի
18/10/2022 09:51
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Կառավարության անցյալ շաբաթվա նիստին պաշտպանության նախարարը խոսեց եռամսյա հավաքներից հրաժարվելու և դրանք 25-օրյա հավաքներով փոխարինելու մասին․ «Հավաքները դառնում են 25-օրյա, իրականում 21 օրն է հիմնական ծառայությունը, 25 օրը՝ կազմակերպական հատվածը նաև ապահովելու համար։ Յոթ օր քաղաքացին անցնում է պատրաստություն, 14 օր իրականացնում է մարտական հերթապահություն: Շուտով կարգը կլինի, մենք դրա մասին կհայտարարենք»։ Պապիկյանի այս հայտարարությունից հետո իրարանցում սկսվեց՝ մարդիկ սկսեցին հետաքրքրվել, թե ում են տանելու, երբ, ինչպես։ Բայց պարզվեց՝ սա ընդամենը գաղափար է, որը դեռ պետք է դառնա նախագիծ, ընդունվի, նոր ուժի մեջ մտնի։
ՊՆ մամուլի խոսնակը մեզ հայտնեց, որ նախագիծը դեռ շրջանառության մեջ դրված չէ, մշակված չէ, ընդունված չէ։ Երբ պատրաստ լինի՝ կհրապարակեն։ Այս պահին հայտնի էլ չէ, թե երբ է պատրաստ լինելու։ Հիմա երկամսյա հավաքներ են, որը մինչև նոյեմբերի 22-ն է տևելու։ Իսկ մյուս վարժական հավաքների մասին կառավարությունն արդեն առանձին որոշում կկայացնի։ Ստացվում է՝ այս իշխանությունները դարձյալ շտապեցին, դեռ որոշումը չկայացրած, դեռ անգամ նախագիծը չմշակած՝ հայտարարեցին ինչ-որ բան, աղմուկ բարձրացավ, խուճապ առաջացավ, իսկ իրենք մարդկանց նորմալ չբացատրեցին, որ սա դեռ իրենց գլխում է՝  գործնական որևէ քայլ այս ուղղությամբ առայժմ արված չէ»։

«Грапарак»: Выяснилось, что заявление Папикяна всего лишь идея, которая должна стать проектом, быть принята, потом вступить в силу
18/10/2022 09:51
Газета «Грапарак» пишет, что на прошлом заседании правительства министр обороны Сурен Папикян заявил об отказе от трехмесячных учебно-тренировочных сборов и переходе к 25-дневным.
«Сборы становятся 25-дневными. В действительности 21 день – это основная служба, 25 дней предусмотрены для обеспечения организационной части. 7 дней проходит подготовка, 14 дней осуществляется боевое дежурство.  Вскоре будет принят порядок, мы объявим об этом», - сказал министр.
«После этого заявления Папикяна в обществе возникло смятение, люди начали интересоваться, кто будет отправлен на сборы, когда и как? Однако выяснилось, что это всего лишь идея, которая должна стать проектом, быть принята, потом вступить в силу.
Пресс-секретарь Минобороны сообщил нам, что проект еще не введен в обращение, не разработан, не принят. Когда будет готов, его опубликуют. На данный момент неизвестно, когда он будет готов. Сейчас проходят трехмесячные сборы, которые продлятся до 22 ноября. А о следующих учебно-тренировочных сборах правительство уже примет отдельное решение. Получается, что эти власти снова поспешили, еще не приняв решения, не разработав даже проекта, объявили что-то, подняли шум, спровоцировали панику, но людям не объяснили, что это пока у них в голове, каких-либо практических шагов в этом направлении не сделано», - пишет газета.