Դատավոր Արուսյակ Ալեքսանյանը կալանավորվեց
Աջափնյակ 1 նստավայրի դատավոր Արուսյակ Ալեքսանյանը կալանավորվեց Աջափնյակ 1 նստավայրի դատավորի կողմից, այս մասին հաղորդում է փաստաբան Երեմ Սարգսյանը։
«Իհարկե, այլ բան չէինք էլ սպասում, քանզի վերջին ժամանակներում դատարանների և դատավորների շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունները միանշանակ ուղղված են հլու-հնազանդ դատական համակարգ ձևավորելուն (ինչպես և խոստացել էին)։
Դժվար է պատկերացնել, որ ԲԴԽ-ի կողմից դատավոր Արուսյակ Ալեքսանյանին կալանավորելու համաձայնություն տալը, նրան ԱԱԾ-ի կողմից ձերբակալելը և կալանավորման միջնորդություն ներկայացնելը չէր ազդելու դատավորների, առավել ևս Աջափնյակ 1 նստավայրի դատավորների վրա, որպեսզի ԱԱԾ-ին և դատախազությանը հակառակ որոշում կայացնելուց առաջ ևս 10 անգամ մտածեն ու ապահովագրվելու, շառից ու փորձանքից հեռու մնալու համար չմերժեն նրանց միջնորդությունները։
Կալանքն ինչպես կար, այնպես էլ մնում է միակ խափանման միջոցը, իսկ չկալանավորելու ցանկությունը կախված է միայն մեղադրանքի կողմից (եթե իհարկե ցանկալի ցուցմունք կտաս)», - Facebook-ում գրել է Սարգսյանը։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արշակ Մաթևոսյանի նախագահությամբ, այսօր կհրապարակի որոշումը՝ բավարարում է արդյոք Էրիկ Ալեքսանյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը։

Судья Арусяк Алексанян арестована
Судья суда общей юрисдикции Еревана (резиденция Ачапняк-1) арестована решением судьи той же резиденции, сообщил адвокат Ерем Саркисян.
«Конечно, мы другого и не ждали, поскольку происходящие в последнее время вокруг судей и судов события, однозначно, направлены на формирование покорной судебной системы (как и обещали).
Сложно представить, что согласие Высшего судебного совета на арест судьи Арусяк Алексанян, ее задержание и ходатайство СНБ об аресте могли не повлиять на судей, тем более на судей резиденции Ачапняк-1, чтобы 10 раз подумать, застраховаться прежде чем принять решение наперекор СНБ и прокуратуре, и не попасть в беду, отклонив  их ходатайства.
Арест как был так и остается единственной мерой пресечения, а желание не арестовать зависит только от обвинения (если, конечно, согласишься дашь желательное показание)», - написал на своей странице в Facebook Ерем Саркисян.
Эрик Алексанян накануне был освобожден в зале суда, поскольку истек срок его задержания.
Сегодня суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Аршака Матевосяна огласит решение по ходатайству о применении ареста в качестве меры пресечения в отношении адвоката Эрика Алексаняна.