«Ժողովուրդ». Իշխանություններին հակադիր կարծիք արտահայտող գործիչը ծեծի է ենթարկվել իր տան բակում, իսկ իշխանությունները, այդ թվում՝ Փաշինյանը, լուռ են
19/10/2022 10:01
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Մենք խնդիր ենք մեր առաջ դրել, որ Հայաստանը պետք է լինի բռնությունից զերծ հանրություն»: Սրանք ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերն են՝ ասված 2019 թվականի դեկտեմբերի 12-ին: Գրեթե երկու տարի անց՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 17-ին, իր տան բակում ծեծի է ենթարկվել հասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը:
Երկու տարի առաջ Փաշինյանը նաև ասում էր, որ Հայաստանի Հանրապետության որևէ քաղաքացի չպետք է ենթարկվի բռնության. «Եթե մենք գնանք բռնության լեգիտիմացման թեկուզ տեղային ճանապարհով, մենք ուրիշ տեղ կհասնենք։ Ոմանց դուր չեն գալիս բոյովները, ոմանց դուր չեն գալիս ցածրահասակները, ոմանց դուր չեն գալիս ժուլյեն ուտողները, ոմանց՝ քյաբաբ ուտողները, և այլն։ Որևէ մեկի նկատմամբ բռնություն չպետք է գործադրվի»։ Ավելին՝ Փաշինյանը նաև կարևորում և ընդգծում էր, որ Հայաստանի Հանրապետությունում բռնությունը կոռուպցիայի նման պետք է արմատախիլ արվի։ «Ես ուզում եմ արձանագրել՝ անկախ որևէ կոնվենցիայից՝ Հայաստանի Հանրապետությունում որևէ մեկի նկատմամբ բռնություն չպետք է գործադրվի», – եզրափակել էր նա։
Այժմ ունենք մի իրավիճակ, երբ իշխանություններին հակադիր կարծիք արտահայտող գործիչը ծեծի է ենթարկվել իր տան բակում, իսկ իշխանությունները, այդ թվում՝ Փաշինյանը, լուռ են: Դատապարտող որևէ հայտարարություն իշխանությունը չի հնչեցրել, մինչ օրվա ավարտը դեռ իրավապահներն էլ չէին պարզել՝ ովքեր են եղել ծեծողները»։

«Жоховурд»: Оппозиционный деятель избит во дворе своего дома, а власти, в том числе Никол Пашинян, молчат
19/10/2022 10:00
«Мы поставили перед собой задачу – создать общество, свободное от насилия». Это сказанные премьер-министром Николом Пашиняном 12 декабря 2019 года слова. Спустя почти два года, 17 декабря 2022 года, во дворе своего дома был избит общественно-политический деятель Эдгар Казарян, пишет газета «Жоховурд».
«Два года назад Пашинян также говорил, что ни один гражданин Республики Армения не должен подвергаться избиению:
"Если мы пойдем локальным путем легитимизации насилия, то мы дойдем совсем не туда, куда хотели. Некоторым не нравятся высокие люди, другим – люди низкого роста, некоторым не нравятся те, кто любит жульен, другим – те, кто любит кебаб и так далее. И мы говорим, что не должно быть никакого насилия в отношении какого-либо гражданина Армении".
Более того, Пашинян подчеркивает также, что насилие в Республике Армения должно быть искоренено точно так же, как коррупция. "Я хочу отметить, что независимо от какой-либо конвенции, в Республике Армения не должно быть насилия в отношении кого-либо", - резюмировал он.
Сейчас мы оказались в ситуации, когда выражающий властям противоположное мнение деятель подвергается избиению во дворе своего дома, а власти, в том числе Пашинян, молчат. Власти не сделали какого-либо осуждающего заявления, до конца дня даже правоохранители не установили личность избивших», - пишет газета.