Էրիկ Ալեքսանյանին կալանավորելու որոշում կայացնելն անարդարության խայտառակ դրսևորում կլինի. Փաստաբան
Փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանի փաստաբան Զորայր Հարությունյանը պնդում է՝ Ալեքսանյանին կալանավորելու մասին որոշում կայացնելը  անարդարության խայտառակ դրսևորում կլինի:
Փաստաբանի խոսքով՝ ըստ ներկայացված կալանավորման միջնորդության՝ Էրիկ Ալեքսանյանը, մնալով ազատության մեջ, կարող է կատարել հանցանք, թաքնվել, օգտվելով իր հեղինակությունից ու կապերից` ազդել դեռևս անհայտ անձանց վրա և թաքցնել ապացուցողական նշանակություն ունեցող նյութեր:
«Սակայն, արդեն շուրջ մեկ օր ազատության մեջ լինելով` միակ բանը, որ նա անում է, իր ընտանիքի և ընկերների ներկայությունն ու օժանդակությունը վայելելով սպասելն է դատական ակտի հրապարակմանը:
Այս պայմաններում նրան կալանավորելու մասին որոշում կայացնելը անարդարության խայտառակ դրսևորում կլինի», - Facebook-ում գրել է Հարությունյանը։
Էրիկ Ալեքսանյանն ազատ էր արձակվել դատարանի նիստերի դահլիճից, քանի որ լրացել է նրա ձերբակալման ժամկետը։
Ընդմիջումից հետո դատական նիստը վերսկսվել էր։  Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արշակ Մաթևոսյանի նախագահությամբ, այսօր կհրապարակի որոշումը՝ բավարարում է արդյոք Էրիկ Ալեքսանյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը։

Принятие решения об аресте Эрика Алексаняна станет позором правосудия – адвокат
Адвокат Эрика Алексаняна Зорайр Арутюнян утверждает, что принятие решения об аресте Алексаняна станет позором правосудия.
По словам адвоката, согласно представленному ходатайству об аресте, оставаясь на свободе, Алексанян может совершить преступление, скрыться, воспользовавшись своим авторитетом и связями, повлиять на все еще неизвестных лиц и сокрыть материалы, имеющие доказательственное значение.
«Однако находясь на свободе уже около одного дня, единственное, что он делает, ждет оглашения решения суда, наслаждаясь присутствием и поддержкой своей семьи и друзей.
В таких условиях принятие решения о его аресте будет позорным проявлением правосудия», - написал на своей странице в Facebook адвокат.
Эрик Алексанян накануне был освобожден в зале суда, поскольку истек срок его задержания.
После перерыва заседание суда возобновилось. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Аршака Матевосяна сегодня огласит решение по ходатайству о применении ареста в качестве меры пресечения в отношении адвоката Эрика Алексаняна.