«Հրապարակ». Ո՞ւր է անհետացել պատմական փաստաթուղթը, որի ընդունմանը 260 մարդ է մասնակցել և բազում մարդիկ են տեղեկացված
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Փաշինյան-Ալիև հանդիպման ժամանակ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատեցին իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրին, որոնցով կողմերը ժամանակին ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը: Սակայն 1991-95թթ․ ՀՀ ԳԽ անդամները հայտարարեցին, որ այդ հռչակագիրը Հայաստանը վավերացրել է վերապահումներով՝ նշելով, որ այն չի վերաբերում Արցախին։ Այն քննարկվել է ՀՀ ԳԽ-ում, և վերապահումը տեղ է գտել արձանագրության մեջ։ Այս մասին մեզ ասել են ԳԽ փոխնախագահ Արա Սահակյանը, պատգամավորներ Սուրեն Զոլյանն ու Կիմ Բալայանը։ Սակայն, այդ հայտարարություններից հետո իշխանությունը փորձել է ԱԺ-ի կամ ԱԳՆ-ի արխիվներում գտնել հռչակագիրն ու դրա քվեարկության արձանագրությունը, սակայն չի գտել։
ԱԺ-ից մեզ ասացին, թե իրենց արխիվում նման փաստաթուղթ չկա, հնարավոր է՝ Ազգային արխիվում լինի։ Մենք հարցում ենք արել, որպեսզի պարզենք, թե ուր է անհետացել պատմական փաստաթուղթը, որի ընդունմանը 260 մարդ է մասնակցել և բազում մարդիկ են տեղեկացված»։

«Грапарак»: Куда исчез исторический документ, в принятии которого участвовало 260 человек?
В ходе встречи Пашинян-Алиев 6 октября в Праге Армения и Азербайджан подтвердили свою приверженность Уставу ООН и Алматинской декларации 1991 года, согласно которым стороны в свое время признали территориальную целостность друг друга, пишет газета «Грапарак».
«Однако в 1991-95 гг. члены Верховного Совета Армении заявили, что Армения ратифицировала эту декларацию с оговорками, отметив, что она не распространяется на Арцах. Она обсуждалось в Верховном Совете Армении, и оговорка была включена в протокол. Об этом нам сказали заместитель председателя Верховного Совета Ара Саакян, депутаты Сурен Золян и Ким Балаян. Однако после этих заявлений власти попытались найти в архивах Национального Собрания или МИД декларацию и протокол голосования, но безуспешно.
В Национальном Собрании нам сказали, что в их архиве нет такого документа, возможно, он находится в Национальном архиве. Мы направили запрос, чтобы  выяснить, куда исчез исторический документ, в принятии которого участвовало 260 человек и о котором знают множество людей», - пишет газета.