ԵԱՀԿ-ն որոշում է կայացրել կարիքների գնահատման առաքելություն ուղարկել Հայաստան՝ Ադրբեջանի հետ սահմանամերձ շրջաններում
20/10/2022 09:41
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի նախկին դեսպան Ջոնաթան Լաքոթը ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Դիտորդական առաքելություն տեղակայելու ԵՄ որոշումից երկու օր անց, ԵԱՀԿ-ն որոշում է կայացնում կարիքների գնահատման առաքելություն ուղարկել Հայաստան՝ Ադրբեջանի հետ սահմանամերձ շրջաններում։
Այս որոշումը նշանավորում է Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Քեթրին Կոլոննայի քայլերի արդյունքը՝ հայկական տարածքում Ադրբեջանի զինված հարձակումներից հետո։
ԵԱՀԿ-ի այս առաքելության տեղակայումը լրացուցիչ ներդրում կունենա Հայաստանի անվտանգության և տարածքային ամբողջականության հարգման գործում»։

ОБСЕ приняло решение направить в Армению миссию по оценке потребностей
ОБСЕ приняло решение направить в Армению миссию по оценке потребностей, сообщил на своей странице в Facebook бывший Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в Армении Джонатан Лакотт.
«Через два дня после решения ЕС о размещении наблюдательской миссии, ОБСЕ принимает решение направить в Армению миссию по оценке потребностей в приграничных с Азербайджаном районах.
Это решение ознаменовало результат шагов Европы и министра иностранных дел Катрин Колонны после вооруженных нападений Азербайджана на армянскую территорию.
Размещение этой миссии ОБСЕ внесет дополнительный вклад в дело уважения территориальной целостности и безопасности и Армении», - написал он.