«Փաստ». Փաշինյանը և Օրբանը նախնական պայմանավորվածություն են ձեռք բերել՝ վերականգնել Հայաստանի և Հունգարիայի դիվանագիտական հարաբերությունները
22/10/2022 10:24
«Փաստ» թերթը գրում է. «Մենք դեռ փետրվարի վերջին տեղեկացրել էինք, որ գործող իշխանությունները ցանկանում են վերականգնել Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները, որոնք կասեցվել էին դեռևս 2012 թ. օգոստոսի 31-ին՝ այն բանից հետո, երբ Բուդապեշտում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարելու համար Հունգարիայի դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման դատապարտված ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը էքստրադիցիայի էր ենթարկվել Ադրբեջան և անմիջապես ներում ստացել Իլհամ Ալիևի կողմից:
Պարզաբանման համար մենք դիմել էինք ԱԳՆ, որտեղից պատասխանել էին, որ հայցվող տեղեկությունները չեն կարող տրամադրվել՝ համաձայն «ՀՀ ԱԳՆ համակարգի գաղտնագրման ենթակա տեղեկությունների ընդլայնված ցանկը հաստատելու մասին» ՀՀ ԱԳ նախարարի 2017 թ. հունիսի 16-ի թիվ 1002-Ն հրամանի հավելվածի 2-րդ կետի։ Եվ ահա, այս թեմայի հետ կապված թերթին նոր մանրամասներ են հայտնի դարձել։ Մասնավորաբար, մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, օրերս Պրահայում տեղի ունեցած և լուսաբանված հանդիպումներից բացի տեղի է ունեցել ևս մի հանդիպում, որի մասին պաշտոնական հաղորդագրություն կամ որևէ անդրադարձ չի եղել։
ԱԳՆ մեր աղբյուրի փոխանցմամբ, Պրահայում Նիկոլ Փաշինյանն առանձին կարճ հանդիպում է ունեցել Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հետ (ի դեպ, հանդիպմանը չի մասնակցել անգամ ԱԳ նախարարը)։ Մեր տեղեկություններով, Փաշինյանը և Օրբանը նախնական պայմանավորվածություն են ձեռք բերել՝ առաջիկա ամիսներին վերականգնել Հայաստանի և Հունգարիայի դիվանագիտական հարաբերությունները»։

«Паст»: Пашинян и Орбан достигли предварительной договоренности о восстановлении дипломатических отношений между Арменией и Венгрией
Газета «Паст» пишет, что еще в конце февраля сообщала о том, что действующие власти Армении хотят восстановить дипломатические отношения с Венгрией, которые были приостановлены в 31 августа 2012 года, когда осужденный венгерским судом к пожизненному заключению за убийство армянского офицера Гургена Маргаряна азербайджанский офицер Рамиль Сафаров был экстрадирован в Азербайджан и сразу помилован Ильхамом Алиевым.
Для уточнения этого вопроса издание обратилось в МИД Армении, откуда ответили, что не могут предоставить запрашиваемую информацию, согласно пункту 2 приложения к приказу министра иностранных дел Армении № 1000-Н от 16 июня 2017 года «Об утверждении перечня сведений, подлежащих засекречиванию в системе МИД РА». Однако изданию стали известны новые подробности по этой теме.
«В частности, как передает наш источник в МИД, кроме состоявшихся на днях в Праге известных встреч, состоялась еще одна короткая встреча, о которой не было никакого официального сообщения.
Как передает наш источник в МИД, Никол Пашинян провел в Праге отдельную короткую встречу и с премьером Венгрии Виктором Орбаном (кстати, в этой встрече не участвовал даже глава МИД Армении). По нашим сведениям, Пашинян и Орбан достигли предварительной договоренности о восстановлении дипломатических отношений между Арменией и Венгрией в ближайшие месяцы», - пишет газета.