«Վերցրել են բջջային հեռախոսը, ավտոմեքենայի ու փաստաբանական գրասենյակի բանալիները». փաստաբանը պնդում է՝ Էրիկ Ալեքսանյանին կալանավորելով՝ ազդակ են ուղղում մյուս բոլոր փաստաբաններին
24/10/2022 12:36
Փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանի փաստաբան ընկերները պնդում են՝ Էրիկ Ալեքսանյանին կալանավորել են, որպեսզի լռցենեն նրան, խոչընդոտեն մասնագիտական գործունեությունը։
«Էրիկ Ալեքսանյանի կալանքն ապօրինի է, լավ ճանաչելով նրան՝ պետք է հասկանանք, որ չի հաջողվելու նրա օրինական մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտել», - լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց փաստաբան Ժիրայր Ղարագյոզյանը։
Նրա խոսքով՝ անձնական խուզարկության ժամանակ Էրիկ Ալեքսանյանից ԱԱԾ-ում վերցրել են ավտոմեքենայի բանալիները, բջջային հեռախոսը, փաստաբանական գրասենյակի բանալիները։
«Սրաք հանդիսանում են փաստաբանական գաղտնիք պարունակող աղբյուրներ։ Գաղտնիք չէ, որ փաստաբանի անձնական բջջային հեռախոսը, ցանկացած առարկա, որ պարունակում է փաստաբանական գաղտնիք՝ անձեռնմխելի են», - ասաց նա։
Ղարագյոզյանն ընդգծեց՝ Էրիկ Ալեքսանյանը շատ լավ համագործակցել է լրագրողների հետ, սուր խոսքով է հանդես եկել ու վեր է հանել այն բոլոր ապօրինի գործողությունները, որոնք բացահայտվել են։
«Էրիկ Ալեքսանյանի կալանքը յուրահատուկ ազդակ է ՝ ուղղված բոլոր փաստաբաններին, որ տեսեք՝ «ձեզանից յուրաքանչյուրը, ով նույն կերպ կիրականացնի իր մանսագիտական գործունեությունը, անվախ կներկայացնի բոլոր այն փուչ քրեական վարույթները, որ գործ ունենք «կարած» քրեական հետապնդման հետ՝ չունեք երաշխիք, որ ձեր հետևից չեն գալու, զգույշ եղեք»։ Այս գործողությունները փաստաբանական համայնքը կազմաքանդելու համար են, բայց դա չի ստացվելու։ Ակնկալում ենք տարբեր ինստիտուտների արձագանքը», - հայտարարեց փաստաբան Ղարագյոզյանը։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արշակ Մաթևոսյանի նախագահությամբ, բավարարել է փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին ԱԱԾ քննիչի միջնորդությունը։

У Эрика Алексаняна отобрали телефон, ключи от машины и офиса: адвокат утверждает, что арест Алексаняна – это месседж всем другим адвокатам
Адвокат, друг Эрика Алексаняна Жирайр Карагезян утверждает, что Эрика Алексаняна арестовали, чтобы заставить его замолчать, воспрепятствовать его адвокатской деятельности.
«Арест Эрика Алексаняна незаконен, хорошо зная его, мы должны понять, что им не удастся воспрепятствовать его законной профессиональной деятельности», - заявил Жирайр Карагезян в ходе встречи с журналистами.
По его словам, при обыске в СНБ у Эрика Алексаняна отобрали ключи от автомобиля и адвокатской конторы, сотовый телефон.
«Эти предметы содержат адвокатскую тайну. Не секрет, что личный сотовый телефон адвоката, любой предмет, который содержит адвокатскую тайну, обладает неприкосновенностью», - сказал он.
Карагезян подчеркнул, что Эрик Алексанян очень хорошо сотрудничал с журналистами, выступал с резкой критикой и говорил о всех незаконных действиях, которые выявлялись.
«Арест Эрика Алексаняна – своеобразный сигнал, направленный всем адвокатам, мол, смотрите: ″у каждого из вас, кто осуществляет свою деятельность таким же образом, бесстрашно представляет все необоснованные уголовные производства, что мы имеем дело с ″шитыми″ уголовными делам, нет никакой гарантии, что за ним не придут, будьте осторожны″. Эти действия направлены на развал адвокатского сообщества, но они не смогут добиться этого. Мы ожидаем реакции различных институтов», - сказал адвокат Карагезян.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством под председательством судьи Аршака Матевосяна удовлетворил ходатайство о применении ареста в качестве меры пресечения в отношении адвоката Эрика Алексаняна.