ԱՄՆ-ն շահագրգռված է Կովկասյան տարածաշրջանի կայունությամբ. Նեդ Փրայս
ԱՄՆ-ը ցանկանում է, որ Կովկասյան տարածաշրջանում կայունություն լինի: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը:
«Մենք հստակ ասել ենք, որ շահագրգռված ենք, որ Կովկասյան տարածաշրջանը լինի կայուն, որտեղ մենք աշխատում ենք ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ՝ այդ երկու երկրների միջև լարվածության թուլացման ուղղությամբ և աշխատում ենք հնարավոր ցանկացած ավելի լայն լարվածության թուլացման ուղղությամբ», - նշել է Փրայսը:
Պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ նա ասել է, որ Ադրբեջանի սահմանին Իրանի զորավարժությունների և դրանց կապակցությամբ Բաքվում առկա դժգոհությունների հետ կապված հստակ մեկնաբանություն չունի:

США заинтересованы в стабильности на Южном Кавказе – Нед Прайс
Соединенные Штаты заинтересованы в стабильности на Южном Кавказе. Об этом заявил на брифинге представитель Государственного департамента США Нед Прайс.
«Мы четко заявили о своей заинтересованности в том, чтобы Кавказский регион был стабильным, где мы работаем как с Арменией, так и с Азербайджаном для снижения напряженности между этими двумя странами, а также любой другой потенциальной крупномасштабной напряженности», - отметил Нед Прайс.
Он не прокомментировал вопрос журналиста об учениях Ирана на границе с Азербайджаном и недовольстве Баку в этой связи.