«Հրապարակ». «Դուրս ՀԱՊԿ-ից համախմբում» նախաձեռնող խումբը դիմում է հղել ԱԺ նախագահին՝ խորհրդարանական լսումներ կազմակերպելու առաջարկով
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հոկտեմբերի 21-ին «Դուրս ՀԱՊԿ-ից համախմբում» նախաձեռնող խումբը դիմում է հղել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին` խորհրդարանական լսումներ կազմակերպելու առաջարկով: Թեման «ՀՀ անվտանգային հարցերն» են, մասնավորապես, ՀԱՊԿ կառույցից Հայաստանի դուրս գալու «հանրային պահանջի» քննարկումը։ Դիմումը հասցեագրվել է նաև ԱԺ արտաքին, պաշտպանության և անվտանգության, պետական-իրավական, տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի հանձնաժողովների ղեկավարներին։
«Ակնհայտ է, որ այսօր ՀՀ քաղաքացիներին առավել հուզող հարցը ՀՀ անվտանգության և դաշնակցային հարաբերությունների ներկա և ապագա տեսլականներն են, ուստի այս քննարկումը, որպես ժողովրդավարական նախաձեռնություն, համարում ենք անհրաժեշտություն», - հիմնավորել են դիմումատուները։
Հիշեցնենք, որ նախաձեռնության անդամներն են իշխանության հովանու ներքո գործող գործիչները, այդ թվում՝ Արման Բաբաջանյանը, Լևոն Շիրինյանը, Ազատ Արշակյանը, ՕԵԿ նախկին խոսնակ Էդգար Առաքելյանը, Գարեգին Միսկարյանը, Թեհմինե Ենոքյանը, և այլք։ Շաբաթներ առաջ նախաձեռնությունը փակ հանդիպում էր ունեցել Անդրանիկ Քոչարյանի հետ, ով վստահեցրել է, որ հարցին ընթացք կտան»։

«Грапарак»: Члены инициативы «Выход из ОДКБ» обратились к спикеру НС с предложением провести парламентские слушания
Газета «Грапарак» пишет, что члены инициатив «Выход из ОДКБ» 21 октября направили спикеру парламента Алену Симоняну заявление с предложением провести парламентские слушания.
«Тема – «Вопросы безопасности Армении», в частности, обсуждение «общественного требования» выхода из ОДКБ. Заявление адресовано также руководителям постоянных комиссий по внешним связям, по вопросам обороны и безопасности, по государственно-правовым вопросам, по региональной интеграции и вопросам Евразийской интеграции, по защите прав человека и общественным вопросам.
«Очевидно, что нынешнее и будущее видение безопасности и союзнических отношений Армении – вопрос, который сегодня больше всего беспокоит граждан Армении, посему как демократическая инициатива мы считаем это обсуждение необходимым», - обосновали заявители.
Напомним, что членами инициативы являются находящиеся под покровительством властей деятели, в том числе, Арман Бабаджанян, Левон Ширинян, Азат Аршакян, бывший пресс-секретарь партии «Оринац Еркир» Эдгар Аракелян, Гарегин Мискарян, Тегмине Енокян и др. Несколько недель назад инициатива провела закрытую встречу с Андраником Кочаряном, который заверил, что этот вопрос будет рассмотрен», - пишет газета.