Եվրամիությունն ակտիվորեն ներգրավված է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղ գործընթացի բոլոր մակարդակներում. Կլաար
25/10/2022 14:10
Եվրամիությունն ակտիվորեն ներգրավված է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղ գործընթացի բոլոր մակարդակներում: Այս մասին «Ամերիկայի ձայն»-ի հետ հարցազրույցում հայտնել է Հարավային Կովկասում և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը:
Նրա խոսքով՝ ԵՄ ներգրավվածության մասին է վկայում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի գործունեությունը, որը չորս հանդիպում է անցկացրել Բրյուսելում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև, ինչպես նաև սեփական ջանքերն այս ուղղությամբ: Տարածաշրջանում ԵՄ ակտիվության մյուս վկայությունն, ըստ Կլաարի, դիտորդական առաքելության տեղակայումն է Հայաստանում՝ Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով:
«ԵՄ-ն այստեղ ունի իր շահերը: Սա մեր հարևան տարածաշրջանն է, ուստի ակնհայտ շահագրգռվածություն ունենք խաղաղ և բարգավաճ Հարավային Կովկասում: Դրա համար կարևոր է, որ կարողանանք կարգավորել հակամարտությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև», - նշել է նա:
Կլաարն ակնկալում է, որ դիտորդական առաքելությունն ավելի լավ կտեղեկացնի Բրյուսելին տեղում իրավիճակի ու առկա մարտահրավերների մասին, որի միջոցով հնարավոր է ավելի արդյունավետ նպաստել խաղաղ գործընթացին:

Евросоюз активно вовлечен в мирный процесс между Арменией и Азербайджаном на всех уровнях –Тойво Клаар
25/10/2022 16:03
Европейский Союз активно вовлечен в мирный процесс между Арменией и Азербайджаном на всех уровнях. Об этом в интервью «Голосу Америки» заявил спецпредставитель Евросоюза на Южном Кавказе и кризису в Грузии Тойво Клаар.
По его словам, о вовлеченности ЕС свидетельствует деятельность председателя Европейского совета Шарля Мишеля, который провел четыре встречи в Брюсселе между лидерами Армении и Азербайджана, а также его собственные усилия в этом направлении. Другим свидетельством активности ЕС в регионе, по словам Клаара, является размещение мониторинговой миссии в Армении вдоль границы с Азербайджаном.
«У ЕС есть свои интересы. Это наш соседний регион, посему наша заинтересованность в мирном и процветающем Южном Кавказе очевидна. Поэтому важно, чтобы мы смогли урегулировать конфликт между Арменией и Азербайджаном», - отметил он.
Клаар ожидает, что мониторинговая миссия лучше проинформирует Брюссель о ситуации на месте и существующих вызовах, посредством чего можно более эффективно содействовать мирному процессу.